Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Firma TNN Finance na razie nie zniknie z listy ostrzeżeń KNF mimo tego, że trafiła do rejestru podmiotów nadzorowanych

KNF umieścił TNN Finance na liście ostrzeżeń jesienią ubiegłego roku, a w tym tygodniu dopisał do nadzorowanych instytucji płatniczych

TNN Finance to spółka z Sosnowca, która prowadzi jeden z najstarszych na polskim rynku internetowych serwisów wymiany walut. W listopadzie spółka trafiła na listę tzw. publicznych ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. KNF zarzucił jej oferowanie usług płatniczych bez posiadania odpowiedniego zezwolenia. Tymczasem w tym tygodniu KNF zaktualizował rejestr małych instytucji płatniczych. Wśród podmiotów, które w nim się znalazły, jest i TNN Finance. Więcej na ten temat tutaj.

Przeczytajcie także: TNN Finance na liście ostrzeżeń KNF

Małe instytucje płatnicze to podmioty, które mogą oferować usługi takie jak, przyjmowanie wpłat pieniężnych, czy wykonywanie przelewów, bez konieczności ubiegania się o skomplikowaną i drogą licencję krajowej instytucji płatniczej. MIP-y mają jednak ograniczenia, bo na przykład mogą prowadzić działalność o obrotach do 1,5 mln euro miesięcznie. Między innymi dlatego znalezienie się w rejestrze MIP jest stosunkowo proste. Gdyby w ubiegłym roku firma TNN Finance była w tym rejestrze, prawdopodobnie nie trafiłaby na listę ostrzeżeń KNF.

Niestety, mimo tego, że TNN Finance działa już jako nadzorowana przez KNF mała instytucja płatnicza, nie zostanie z automatu usunięta z listy ostrzeżeń. Jak informuje biuro prasowe KNF, przesłanki usunięcia wpisu z tej listy zostały ściśle określone w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zgodnie z nią KNF może podjąć takie działanie np. w przypadku umorzenia postępowania przygotowawczego przez prokuraturę, do której złożono doniesienie związane z umieszczeniem na liście ostrzeżeń.

Przeczytajcie także: Kolejny knator internetowy ma na pieńku z KNF

Biuro prasowe KNF dodało także, że aby jakiś podmiot został usunięty z listy ostrzeżeń, musi zaistnieć jedna z przesłanek wymienionych w ustawie. – Przy czym wpis usuwa się na wniosek zainteresowanego podmiotu. Komisja nie ma prawnej możliwości usunięcia wpisu z własnej inicjatywy – czytam w odpowiedzi biura prasowego KNF na moje pytanie w tej sprawie.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies