Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Program Polski Bezgotówkowej zyskał pierwszego naśladowcę. Podobne rozwiązanie właśnie wprowadzają Czesi

Sąsiedzi z południa liczą, że dzięki nowemu projektowi uda im się zainstalować terminale płatnicze w 200 tys. firm

Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu przedstawiło dziś program, którego celem jest ułatwienie rozpoczęcia akceptacji kart płatniczych przez małych i średnich przedsiębiorców. Zdaniem szefowej resortu, Marty Novakovej, w ramach programu terminale płatnicze trafić mogą nawet do 200 tys. firm. Memorandum w sprawie uruchomienia programu, który ruszyć ma w przyszłym roku, podpisały z czeskim rządem m.in. Konfederacja Przemysłu Republiki Czeskiej, Konfederacja Handlu i Turystyki oraz Mastercard.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa chwali się wykonaniem planu na 2018 rok

Czesi tworząc swój projekt, korzystali m.in. z doświadczeń Polski Bezgotówkowej, która na początku ubiegłego roku uruchomiła nad Wisłą program wsparcia budowy sieci akceptacji kart. Informacja na ten temat znalazła się w dzisiejszym komunikacie prasowym, opublikowanym po podpisaniu memorandum. Z moich informacji wynika też, że przedstawiciele fundacji na zaproszenie Czechów byli w ubiegłym roku w Pradze, gdzie tłumaczyli zasady realizowanego przez siebie programu.

Czesi chwalą się, że są światowym liderem, jeśli chodzi o udział płatności zbliżeniowych w całości liczby transakcji bezgotówkowych kartami – ma on wynosić ok. 93 proc. (dla porównania w Polsce wg danych NBP za III kw. 2018 r. jest to ok. 76 proc.). Czescy klienci mają w portfelach prawie 12 mln kart płatniczych. Borykają się jednak z podobnymi problemami jak polscy użytkownicy kart, czyli w wielu punktach handlowo-usługowych należących do mniejszych firm nie mogą płacić bezgotówkowo. Powód to brak terminala, przed instalacją którego przedsiębiorcy wzbraniają się ze względu na obawę o koszty obsługi.

Przeczytajcie także: Rozpoczęcie akceptacji kart oznacza wzrost przychodów

Natomiast jak wspomniałem, program Polski Bezgotówkowej funkcjonuje od początku ubiegłego roku. Liczba zainstalowanych dzięki niemu terminali płatniczych w grudniu 2018 r. przekroczyła już 100 tys. sztuk. Małe i średnie firmy mogą w jego ramach otrzymać terminal za darmo i nie płacić za jego obsługę przez rok. Projekt finansowany jest z wpłat banków, Mastercarda, Visy oraz operatorów terminali płatniczych. Jego budżet szacowany jest na 600 mln zł w ciągu trzech lat. Ma pozwolić na instalację ok. 600 tys. POS-ów.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies