Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wypłata pieniędzy z bankomatu przez biometrię twarzy zamiast PIN-u już jest możliwa. Tak to działa w praktyce

Caixa, jeden z największych banków w Hiszpanii, chwali się, że jako pierwszy na świecie wdrożył wypłaty gotówki zabezpieczone biometrią twarzy

Hiszpański bank Caixa nie pierwszy raz wyprzedza konkurencję wprowadzając nowoczesne usługi finansowe. Instytucja chwali się, że na hiszpańskim rynku jest pionierem płatności zbliżeniowych, bankomatów bezstykowych czy biometrii twarzy w aplikacji mobilnej. Natomiast w mijającym tygodniu bank ogłosił, że uruchamia pierwsze na świecie bankomaty, umożliwiające wypłatę gotówki bez podawania kodu PIN. Transakcje są zabezpieczane za pomocą rozpoznawania twarzy klienta.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest już ponad 8 tys. wpłatomatów

Nowy system działa na razie w czterech oddziałach banku w Barcelonie. Caixa planuje jednak rozszerzać go na wszystkie swoje placówki w II poł. bieżącego roku. Rozwiązanie dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych klientów banku, jednak aby z niego korzystać, należy najpierw zarejestrować się w usłudze. W tym celu trzeba udać się osobiście do jednego z oddziałów Caixa, co uważam za potencjalną barierę w upowszechnieniu nowego rozwiązania.

Projekt wdrożony przez hiszpański bank przygotowany został przy współpracy z firmami Fujitsu i FacePhi. Poprzedzony został badaniami przeprowadzonymi wśród klientów. Potrzeba zapamiętywania kodu PIN była jedną z najczęściej wskazywanych trudności w korzystaniu z usług bankowych. 70 proc. klientów Caixa stwierdziło ponadto, że jest gotowych używać biometrii twarzy jako alternatywy dla wprowadzania kodu na klawiaturze.

Przeczytajcie także: Największe sieci bankomatów w Polsce

Natomiast w Polsce szczytem nowoczesności w bankomatach są na razie wypłaty zbliżeniowe kartami czy smartfonami z Apple Pay i Google Pay. W tym wypadku jednak transakcje są zabezpieczone kodami PIN. Funkcjonują też bankomaty biometryczne wykorzystujące technologię finger vein japońskiej firmy Hitachi, dzięki której wypłaty są możliwe bez karty a po zeskanowaniu naczyń krwionośnych palca. Urządzenia tego typu zostały udostępnione klientom przez kilka banków spółdzielczych.

Fot. Caixa

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies