Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Największe sieci bankomatów w IV kw. ubiegłego roku. Euronet rośnie. Znikają Global Cash i SKOK24

W grudniu ubiegłego roku w porównaniu z wrześniem sieć bankomatów w Polsce zmniejszyła się o 200 maszyn

Z danych udostępnionych przez operatorów sieci bankomatowych w Polsce wynika, że na koniec ubiegłego roku funkcjonowało tu 22637 urządzeń, o 200 mniej niż we wrześniu 2018 r. i ponad 350 mniej niż w grudniu 2017 r. Bankomatów ubywa, ale można było się już do tego przyzwyczaić, bo tak dzieje się od dłuższego czasu. Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. spadająca liczba transakcji gotówkowych. Bardziej interesujące są zmiany w liczbie maszyn zarządzanych przez poszczególnych operatorów.

Przeczytajcie także: Kolejne utrudnienia dla klientów Curve wypłacających gotówkę

Tradycyjnie największą siecią bankomatową w Polsce dysponuje Euronet, który posiada 7643 maszyny. W porównaniu z wrześniem to wzrost aż o 396 sztuk. Był on możliwy dzięki stopniowemu przejmowaniu bankomatów należących do spółki Aplit, a działających pod markami SKOK24 i Global Cash. Pierwsza z tych sieci w porównaniu z III kw. ubiegłego roku zmniejszyła się aż o 309 urządzeń, a druga – o 167. Muszę jednak podkreślić, że to szacunki na podstawie informacji na stronie internetowej operatora tych sieci, który nie udostępnił szczegółowych danych na temat aktualnego stanu posiadania.

Drugą pod względem liczebności siecią bankomatową w Polsce dysponuje firma IT Card. Pod marką własną Planet Cash i dla banków współpracujących zarządza 3675 bankomatami. To spadek w porównaniu z końcem III kw. ubiegłego roku o ponad 80 maszyn. Na kolejnych miejscach znajdują się sieci bankowe, czyli PKO (3110), BPS (1880), Santander (1752), Pekao (1708) i SGB (1377). Pozostałe instytucje posiadają mniej niż tysiąc urządzeń. W przypadku sieci BPS ujęto też bankomaty należące do banków spółdzielczych z Brodnicy i Sanoka oraz Banku Spółdzielczego Rzemiosła z Krakowa.

Przeczytajcie także: BGŻ BNP Paribas rozważa wpłatomaty w euro

W tabelce poniżej znajdziecie szczegółowe dane na temat sieci poszczególnych instytucji. Możecie w niej sprawdzić także liczbę bankomatów poszczególnych operatorów, które umożliwiają wypłatę gotówki za pomocą systemu Blik. Na koniec ubiegłego roku było prawie 18,8 tys. takich urządzeń. Po raz pierwszy możecie też sprawdzić sieć bankomatów zbliżeniowych, która liczy już w Polsce bez mała 9,6 tys. urządzeń.

Copy: Bankomaty III kw 2018
Infogram
KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies