Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na polskim rynku jest już ponad 8 tys. wpłatomatów. Najświeższe dane za IV kw. 2018 r.

W okresie od października do grudnia ubiegłego roku instytucje zwiększyły liczbę wpłatomatów o ponad 230 sztuk

Z danych udostępnionych przez operatorów sieci wpłatomatów wynika, że na koniec grudnia ubiegłego roku na polskim rynku funkcjonowało 8027 wpłatomatów i bankomatów z funkcją depozytową. To o 237 więcej niż we wrześniu ubiegłego roku oraz o 836 więcej niż w grudniu 2017 r.

Przeczytajcie także: Oto największe sieci bankomatów w Polsce

W przeciwieństwie do sieci bankomatowej, która od pewnego czasu się kurczy, wpłatomatów konsekwentnie przybywa, na co wpływ mają m.in. zmieniające się zachowania klientów. Ci coraz więcej czynności finansowych, w tym wpłaty gotówkowe, wykonują w urządzeniach samoobsługowych. Nie bez znaczenia dla tego trendu jest także polityka banków, które ograniczają liczbę placówek, wypychając obsługę transakcji gotówkowych do bankomatów i wpłatomatów właśnie.

Największą siecią wpłatomatów na polskim rynku dysponuje Euronet. W grudniu miał 2955 maszyn, o 71 więcej niż we wrześniu. O 78 lokalizacji sieć wpłatomatów powiększył właściciel marki Planet Cash. Jej logo w grudniu ubiegłego roku można było znaleźć na 1064 wpłatomatach. Dzięki temu pod względem liczby urządzeń Planet Cash przegoniła sieć PKO BP, która spadła na trzecią pozycję i mogła pochwalić się posiadaniem w końcu ubiegłego roku 1060 wpłatomatów.

Przeczytajcie także: Coraz łatwiej wypłacać gotówkę zbliżeniowo

Pozostali operatorzy mieli mniej niż tysiąc urządzeń. Warto przypomnieć, że z listy instytucji oferujących wpłatomaty zniknął Euro Bank, który urządzenia zlokalizowane w swoich oddziałach powierzył Euronetowi. W poniższej tabelce możecie znaleźć dokładne dane na temat liczby wpłatomatów w poszczególnych instytucjach.


Infogram
KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies