Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwsza zbliżeniowa karta biometryczna. Gemalto uruchamia pilota

W projekt zaangażowany jest Mastercard oraz włoski bank Intesa Sanpaolo

Firma Gemalto, jeden z największych na świecie producentów kart, poinformowała o planowanym uruchomieniu testów bezstykowych kart biometrycznych wykorzystujących odcisk palca użytkownika. Pilot ma potrwać cztery miesiące i wystartuje w Turynie, Mediolanie oraz Rzymie. Bankiem wydawcą kart z logo Mastercarda będzie tamtejszy Intesa Sanpaolo.

Przeczytajcie także: Jest już karta mBanku na najbliższy Finał WOŚP

Jak głosi komunikat prasowy Gemalto włoski projekt ma być pierwszym w Europie zastosowaniem biometrycznych kart zbliżeniowych. Wcześniej testowano już plastiki biometryczne zarówno z logo Mastercarda jak i Visy. We wszystkich znanych mi wdrożeniach wykorzystywano jednak tradycyjne karty stykowe, które dla przeprowadzenia płatności wymagają włożenia plastiku do terminala. Pisałem o tym m.in. tutaj.

Przeczytajcie także: Za choinkę już możecie płacić kartami

Tymczasem Gemalto i Intesa Sanpaolo przetestują karty bezstykowe. Działają bez baterii gdyż potrzebne zasilanie czerpią z terminali płatniczych. Oznacza to, że nie ma ograniczeń co do liczby możliwych do przeprowadzenia za ich pomocą transakcji. Gemalto podkreśla, że rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla klientów, którzy nie muszą pamiętać PIN-ów, ale i akceptantów. Skraca bowiem proces płatniczy i nie wymaga po ich stronie inwestycji bo wykorzystuje obecną infrastrukturę terminalową. Karta wygląda tak:

Z komunikatu prasowego Gemalto wynika, że dane umożliwiające weryfikację tożsamości użytkownika przechowywane są nie na serwerach banku tylko na samej karcie, co ma zwiększać bezpieczeństwo rozwiązania. Początkowo klienci aby zarejestrować swoje odciski będą musieli odwiedzić oddział banku. W przyszłości jednak nie będzie to konieczne. Energię potrzebną do zasilenia karty w trakcie procesu rejestracji zapewniać będzie specjalny pokrowiec wydawany razem z kartą. Tylko czy takie karty mają przyszłość w konkurencji z coraz popularniejszymi płatnościami mobilnymi?

Fot. Gemalto

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies