Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polski banknot pozostaje w obiegu średnio prawie rok. Moneta – 30 lat. Raport NBP na temat gotówki

Bank centralny donosi, że wartość gotówki w gospodarce cały czas rośnie, ale wolniej niż przed laty

Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą raport na temat obrotu gotówkowego w 2017 r. Wynika z niego, że na koniec ubiegłego roku wartość banknotów i monet w obiegu wynosiła 198,4 mld zł, i była wyższa od tej na koniec 2016 roku o 5,9 proc. NBP podkreśla, że wartość gotówki rośnie systematycznie od wielu lat, ale dynamika ta spada. W latach 2013-2016 przyrost wartości gotówki w obiegu przekraczał średnio 14 proc. rocznie.

Przeczytajcie także: Raport na temat kosztów gotówki. Pierwszy taki w historii

Jeśli chodzi o strukturę liczbową obiegu, to największy udział w nim miały banknoty o nominale 100 zł – stanowiły 61,6 proc. wszystkich, a na drugiej pozycji te o nominale 200 zł – 13,9 proc. Co ciekawe wśród monet znaczny udział miały te o najmniejszym nominale. 1-groszówki stanowiły 37,5 proc. a 2-groszówki – 17,5 proc.

NBP podaje ponadto, że liczba banknotów i monet pobranych przez banki w 2017 r. wyniosła 3,5 mld szt., co oznacza spadek o 4,8 proc. w stosunku do 2016 roku. Z kolei liczba banknotów i monet odprowadzonych do NBP przez banki wyniosła ponad 2,5 mld szt. To 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Ma to świadczyć o tendencji do zmniejszania się częstotliwości powrotu banknotów i monet z rynku. W 2017 r. banknot wracał do NBP przeciętnie po 352 dniach od momentu pobrania go przez bank. Dla porównania: w 2013 r. było to niemal dwa razy częściej. Natomiast moneta powraca do NBP przeciętnie po 30 latach.

Przeczytajcie także: Rekord oszustw kartami wg danych NBP

Ponadto w raporcie na temat gotówki czytam, że konsumenci wybierali ją jako sposób realizacji płatności w przypadku 53,9 proc. wszystkich transakcji. Jednak pod względem wartości płatności detalicznych gotówka stanowiła 40,7 proc. i przegrywa z kartami. – Popularność gotówki jest zatem szczególnie widoczna w przypadku transakcji niskokwotowych, gdyż w 80-proc. tego typu płatności wykorzystuje się banknoty i monety – czytam w raporcie NBP.

Warto przypomnieć, że bank centralny opracował też raport na temat kosztów poszczególnych instrumentów płatniczych. Wynika z niego, że ogólny koszt obsługi gotówki w gospodarce jest wyższy niż koszt kart, ale obsługa pojedynczej transakcji wychodzi nieznacznie taniej, jeśli jest przeprowadzana banknotami lub monetami. Może to się zmienić, gdy liczba transakcji kartowych jeszcze wzrośnie. Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies