Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Giełda wykorzysta blockchain m.in. do e-głosowań. GPW nawiązała w tej sprawie współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji

Pierwsze efekty współpracy mają być widoczne w przyszłym roku

Jak ujawnił prezes GPW Marek Dietl, najbardziej zaawansowany giełdowy projekt blockchainowy to Private Market, czyli rynek prywatny z możliwością emitowania "stokenizowanych instrumentów finansowych". Chodzi o platformę łączącą spółki poszukujące kapitału z inwestorami na rynku niepublicznym. Młode firmy zamiast tradycyjnych rund pozyskiwania funduszy lub wchodzenia na giełdę, oferowałyby inwestorom tokeny, działające właśnie w technologii blockchain.
Przeczytajcie także: Wszystko czego chcielibyście się dowiedzieć o tokenizacji
– Podstawową i już zdefiniowaną przez nas inicjatywą strategiczną jest rynek prywatny, czyli możliwość emitowania stokenizowanych instrumentów finansowych w formule crowdfundingu. Parlament Europejski rozważa, żeby zwiększyć limit takich emisji do 8 mln euro, czyli jak na nasz rynek byłyby to całkiem spore emisje. Blockchain oznacza również zwiększenie przejrzystości emisji prywatnych, zwłaszcza oferowanych przez firmy innowacyjne dla funduszy venture capital – powiedział Marek Dietl.
Wymienił też inne możliwości zastosowania blockchaina, na przykład do obsługi walnych zgromadzeń spółek i możliwości głosowania zdalnego bez konieczności fizycznej obecności akcjonariusza w miejscu walnego zgromadzenia. Nad projektem e-voting pracuje KDPW i według wcześniejszych zapowiedzi ma uruchomić taką możliwość w przyszłym roku. Prezes GPW wspomniał też o użyciu łańcucha bloków do rozwiązania kwestii trwałego nośnika oraz na styku administracji i biznesu do ułatwieniu raportowania przez małe i średnie firmy – zamiast do wielu instytucji składałyby wszystkie wymagane sprawozdania tylko w jednym miejscu.
Przeczytajcie także: Giełda chce stworzyć nowy rynek łączący inwestorów ze spółkami

Według zapowiedzi władz GPW, w przyszłym roku giełda będzie mogła "pochwalić się konkretnymi rozwiązaniami" z użyciem blockchaina. Razem z resortem cyfryzacji chce stworzyć technologie, które – jak to określono – będą "trampoliną do różnych zastosowań i rozwiązań", najpierw na użytek inwestorów giełdowych i finansowych, a potem znajdujących zastosowanie w administracji.
KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies