Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polska europejskim centrum mułów finansowych? Wyniki akcji policji i ZBP

Polskie instytucje w ramach międzynarodowej kampanii wykryły ponad 300 tzw. mułów finansowych. To jedna piąta wszystkich takich osób zidentyfikowanych w Europie w trakcie trzymiesięcznej akcji

Przez ostatnie trzy miesiące trwała międzynarodowa akcja European Money Mule Action. W działaniach udział wzięło 28 państw, a w Polsce były one koordynowane przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Związek Banków Polskich. Rezultaty ich pracy dowodzą, że albo polskie organizacje wykazały się dużą skutecznością podczas trwania tej kampanii, albo Polska jest europejskim centrum tzw. mułów. A może jedno i drugie?

Przeczytajcie także: mBank ostrzega kupujących w internecie

Muły to osoby, które często nieświadomie zostały zwerbowane przez organizacje przestępcze do prania pieniędzy. Przestępcom chodzi o ukrycie pochodzenia nielegalnie zdobytych funduszy. Osoby stające się mułami finansowymi kuszone są obietnicą łatwego zarobku. Mechanizm procederu jest prosty: muły przesyłają skradzione pieniądze między kontami, często w różnych państwach, w imieniu innych osób i zwykle jako wynagrodzenie otrzymują część funduszy, które przechodzą przez ich własne konta.

W trakcie zakończonej właśnie akcji aresztowano 168 osób, zidentyfikowano 1504 muły finansowe i 140 organizatorów tego procederu. Wszczęto 837 postępowań karnych i ujawniono ponad 26 tys. nielegalnych transakcji, co zapobiegło utracie 36,1 miliona euro. Co ciekawe mniej więcej jedną piątą mułów bo 318, ujawniono w Polsce. Tu też znaleziono 49 organizatorów oraz tysiąc nielegalnych transakcji, co pozwoliło uratować 6,5 mln euro.

Przeczytajcie także: Nowy atak na Profil Zaufany

Kto może zostać mułem finansowym? Często są to osoby, które niedawno przybyły do danego kraju. Mają trudności finansowe lub pozostają bezrobotne. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków, w których w nielegalnym obrocie pieniędzmi udział biorą młodzi ludzie. Przestępcze oferty kierowane są np. do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Jednym ze sposobów rekrutacji są ogłoszenia o pracę. Przestępcy udający przedsiębiorców oferują szybki zysk. Jedyne czego wymagają, to przelew niewielkiej kwoty. Zwykle tłumaczą to koniecznością uzyskania potwierdzenia tożsamości. W ten sposób organizatorzy procederu uzyskują dostęp do konta swoich ofiar. Często poza ich świadomością przez rachunki mułów przechodzą znaczne sumy pieniędzy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies