Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płacicie kartami w internecie? Wkrótce będzie to łatwiejsze

Zbliża się finał prac nad nowym jednolitym dla całego rynku standardem procesu płatniczego w środowisku e-commerce

Dzisiaj jeśli płacicie w internecie kartą, sklep przekierowuje Was do odpowiedniej zakładki, gdzie musicie wpisać numer karty, datę jej ważności, podać kod zabezpieczający z rewersu, itd. Zgodnie z procedurą 3D Secure w zależności od sklepu i wydawcy karty może też być potrzebna autoryzacja płatności na przykład przy pomocy kodu przesyłanego za pomocą SMS-a.

To wszystko jest trochę niewygodne. Dlatego pojawiły się udogodnienia w tym zakresie, które cały proces usprawniają. Chodzi o takie rozwiązania jak np. cyfrowe portfele Masterpass czy Visa Checkout albo inicjatywy poszczególnych sklepów i usługodawców pozwalające na zapamiętanie danych karty. Dzięki temu nie trzeba ich podawać przy każdej płatności. Niestety, różnorodność rozwiązań nie sprzyja klientom, którzy gubią się w tym wszystkim i często kończą zakupy w internecie porzucając koszyk, co w nomenklaturze handlu w sieci oznacza, że odchodzą nie płacąc.

Przeczytajcie także: Warszawskie tramwaje postawiły na bezgotówkowe biletomaty

Pojawiła się więc koncepcja wprowadzenia jednolitego standardu płatności w środowisku e-commerce. Ciężar przygotowania odpowiedniej specyfikacji wzięła na siebie organizacja EMVCo założona przez największe na świecie firmy z sektora płatniczego, takie jak m.in. Mastercard i Visa. W przeszłości to właśnie EMVCo przygotowała standard dla procesu płatniczego w sklepach stacjonarnych z wykorzystaniem kart z mikroprocesorem. To w znacznym stopniu przyczyniło się do wzrostu popularności transakcji bezgotówkowych.

Od roku EMVCo zbiera opinie o projekcie specyfikacji pod nazwą Secure Remote Commerce (SRC). Projekt ten tworzy bazę dla wszystkich transakcji w handlu elektronicznym. Umożliwi on konsumentom, detalistom i wydawcom kart płacenie w spójny, wygodny i bezpieczny sposób. Konsultacje jeszcze trwają, a organizacje takie jak Visa zachęcają wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swojej opinii w tej sprawie. Ostateczna wersja specyfikacji będzie uwzględniać część uwag.

Przeczytajcie także: Idea Bank ogranicza dostępność mobilnhych wpłatomatów

Zdaniem przedstawiciela Visy specyfikacja opracowywana przez EMVCo stanie się podstawą dla rozwoju płatności elektronicznych. – Dzięki niej na długie lata zapewnimy łatwość w realizowaniu płatności w obszarze sprzedaży elektronicznej i Internetu Rzeczy (IoT) – mówi TS Anil, dyrektor ds. produktów i platform płatniczych w Visie. – Przyjęcie światowych standardów interoperacyjności przyczyniło się do rozwoju stacjonarnych punktów sprzedaży. Spodziewamy się, że SRC okaże się analogicznym sukcesem w obszarze eCommerce, mCommerce i IoT – dodał przedstawiciel organizacji.

Dzięki wdrożeniu SRC Visa uprości pozyskiwanie szczegółów płatności od konsumentów i zabezpieczy je za pomocą Visa Token Service. Zmianami objęta zostanie również usługa Visa Checkout. Począwszy od połowy 2019 roku będzie ona dostosowywana do wymogów nowej specyfikacji EMV SRC i obsługiwać będzie takie marki jak Visa, Mastercard i American Express.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies