Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pożyczacie własną kartę? Uważajcie komu…

Jeżeli Wasz partner albo małżonka skorzysta z Waszej karty to nie grzech.

Jedna z naszych czytelniczek pyta, czy może pożyczyć kartę debetową od swojego męża i zapłacić nią w sklepie. W końcu dziś większość transakcji dokonywana jest zbliżeniowo bez autoryzacji PIN-em, a nawet jeżeli pojawi się konieczność podania kodu, to nie ma z tym problemu bo mąż od lat używa tego samego i czytelniczka doskonale go zna. Nikt nie dowie się więc, że korzysta z plastiku męża, a zwłaszcza mBank, który kartę wydał.

Z punktu widzenia wydawcy karty sytuacja jest jednoznaczna. Biuro prasowe mBanku odpowiedziało, że pożyczając własną kartę płatniczą a tym bardziej udostępniając numer PIN do niej, mąż czytelniczki naruszy kilka przepisów, na czele z ustawą o usługach płatniczych oraz umową na korzystanie z karty, podpisywaną z bankiem, której nieodłącznym elementem jest regulamin korzystania z debetówek. Oto fragment odpowiedzi z mBanku:

Klienta obowiązuje regulamin, który został stworzony m.in. na podstawie Ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z jego zapisami klient jest zobowiązany do zachowania należytej staranności w zakresie ochrony własnego kodu PIN. Regulamin określa to dość szczegółowo.

Zdefiniowany przez użytkownika karty numer PIN:

  • jest poufny i jest przeznaczony do używania wyłącznie dla użytkownika karty i nie może być udostępniany żadnym innym osobom włączając w to pracowników banku,
  • nie może być ujawniany z żadnej postaci osobom trzecim, w tym członkom rodziny użytkownika karty,
  • nie może być przechowywany w celu uzyskania informacji o jego treści na żadnym stacjonarnym lub przenośnym nośniku danych, w postaci pisemnej, elektronicznej lub innej, w tym pamięci komputera, aparatu telefonicznego i innego urządzenia umożliwiającego jego przechowywanie,
  • nie może być przekazywany organom lub pracownikom banku ani innym podmiotom działającym na jego zlecenie.

Dalej regulamin mówi, że ujawnienie przez użytkownika numeru PIN osobom trzecim stanowi niezachowanie należytej staranności w myśl przepisów Ustawy o usługach płatniczych. W takiej sytuacji bank nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z użycia numeru PIN przez osoby trzecie.

Jednak w jaki sposób bank może udowodnić klientowi, że ten pożyczył małżonce kartę wraz z kodem do autoryzacji transakcji? Wydaje się, że do czasu, gdy osoba obdarowana kartą będzie z niej korzystała zgodnie z wolą prawowitego użytkownika, nie powinny z tego tytułu wyniknąć żadne kłopoty. Tak jak w przypadku czytelniczki, która pożyczkę traktuje jako rozwiązanie awaryjne na czas otrzymania od banku duplikatu własnej karty. Jej plastik po prostu przestał działać z powodu fizycznego uszkodzenia.

Problem może pojawić się wówczas, gdy ktoś, korzystając z zaufania użytkownika, pożyczy jego kartę a następnie wyczyści mu rachunek i się ulotni. Zastrzeżenie plastiku w tej sytuacji niewiele już pomoże. Bank będzie uchylał się od zwrotu pieniędzy z wcześniejszych transakcji argumentując, że wypłaty były autoryzowane PIN-em, a więc za zgodą użytkownika.

Oczywiście obowiązek udowodnienia tego będzie spoczywał na banku. Ale w tym celu będzie on mógł skorzystać z kilku skutecznych instrumentów, szczególnie, gdy gra będzie się toczyć o duże pieniądze. Mam na myśli np. doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Użytkownik karty wezwany na przesłuchanie będzie musiał wówczas wyjawić, że dobrowolnie pożyczył kartę. Chyba że złoży fałszywe zeznania, ale to już inny temat.

Podsumowując temat zdroworozsądkowo. Wydaje mi się, że użyczenie karty współmałżonkowi nie jest nie wiadomo jakim przestępstwem, nawet jeżeli łamiemy w ten sposób ileś tam ustaw czy regulaminów. Pod warunkiem oczywiście, że to rozwiązanie stosowane w wyjątkowych sytuacjach a do powiernika mamy pełne zaufanie.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies