Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF rozpoczął nabór na operatorów wirtualnej piaskownicy regulacyjnej. Testy pierwszych startupów mają ruszyć w styczniu

Prawdziwa piaskownica regulacyjna, umożliwiająca testowanie usług na pieniądzach rzeczywistych klientów, zacznie działać najwcześniej w II kw. przyszłego roku

Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i Artur Granicki, dyrektor departamentu ds. innowacji finansowych w KNF, ogłosili dziś rozpoczęcie naboru operatorów tzw. zdecentralizowanej i wirtualnej piaskownicy regulacyjnej. Operatorami takimi mogą być np. akceleratory startupów, fundacje czy instytucje finansowe. Termin przekazywania zgłoszeń mija 9 listopada. Przedstawiciele KNF deklarują jednak, że w przyszłości nabory będą ponawiane i mają być cykliczne. Informacji na ten temat będzie można szukać na nowej stronie fintech.gov.pl, która ma niedługo ruszyć.

Przeczytajcie także: KNF stopniuje napięcie w kwestii piaskownicy regulacyjnej

Głównym zadaniem operatorów wirtualnej piaskownicy regulacyjnej będzie przygotowanie środowiska testowego, przy pomocy którego sprawdzane będą nowe i innowacyjne usługi finansowe. Środowisko to będzie musiało symulować zachowanie klientów, ewentualnie jego operator będzie musiał pomóc startupom w poszukiwaniu klientów testowych, którzy posługiwać się będą powierzoną im określoną pulą pieniędzy. Operatorzy będą mieli też za zadanie poszukiwanie firm zainteresowanych testowaniem usług w piaskownicy.

Wśród firm uczestniczących w piaskownicy mogą być nowe podmioty dopiero wchodzące na rynek, jak również firmy już funkcjonujące, ale wprowadzające nową, nieistniejącą jeszcze usługę. KNF zakłada, że zarówno operatorzy wirtualnej piaskownicy jak i uczestniczące w niej fintechy będą miały siedzibę na terenie Polski. Podmioty zagraniczne, aby skorzystać z tego rozwiązania, będą musiały założyć w Polsce biuro.

Władze KNF liczą, że pierwsze spółki zainteresowane uczestnictwem w wirtualnej piaskownicy zostaną wybrane jeszcze w tym roku, tak by na początku przyszłego mogły ruszyć już testy. Mają one trwać minimum trzy miesiące ale nie dłużej niż dziewięc miesięcy. Tylko w uzasadnionych przypadkach testy te będą mogły zostać przedłużone do roku. Uczestniczące w nich fintechy będą mogły, ale nie będą zobowiązane do składania wniosków licencyjnych. Jeśli zdecydują się na to, proces ten ma być przyspieszony dzięki przygotowaniu dla uczestników piaskownicy tzw. checklist licencyjnych stanowiących zamknięty katalog kwestii poruszanych w trakcie postępowania licencyjnego.

Przeczytajcie także: Wydłuża się lista małych instytucji płatniczych

W dalszej kolejności KNF planuje powołanie rzeczywistej piaskownicy regulacyjnej, która od tej wirtualnej ma się różnić możliwością testowania usług finansowych na prawdziwych pieniądzach klientów. Do jej powołania potrzebne są jednak zmiany w prawie, bo dziś nie można prowadzić działalności nadzorowanej bez odpowiedniego zezwolenia.

Władze KNF twierdzą, że mają już gotowy pakiet przepisów potrzebnych do uruchomienia prawdziwej piaskownicy. Jego szczegółów nie chcą jednak zdradzić, gdyż aktualnie prowadzą w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Finansów. Nadzór nie ma inicjatywy ustawodawczej i liczy, że wyręczy go w tym właśnie resort finansów. Wspomniany pakiet zmian ma zostać zaprezentowany w listopadzie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prawdziwa piaskownica regulacyjna mogłaby ruszyć w II kw. przyszłego roku. Obecnie jedyną barierą do jej powołania jest właśnie proces legislacyjny.

Tymczasem temat wsparcia państwa dla rozwoju branży fintech będzie jednym z tematów zbliżającego się wydarzenia Impact fintech’18. Odbędzie się ono w dniach 28-29 listopada w Łodzi w Wytwórni i DoubleTree by Hilton. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na stronie internetowej dostępnej tutaj. Serwis Cashless jest partnerem medialnym Impact fintech’18.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies