Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF stopniuje napięcie w kwestii wirtualnej piaskownicy. W tym tygodniu ogłosi nabór na jej operatorów

Wirtualna piaskownica ma poprzedzać stworzenie prawdziwego sandboksu

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski napisał dzisiaj na Twitterze, że jeszcze w tym tygodniu kierowany przez niego urząd ogłosi nabór akceleratorów fintechów, które chciałyby być operatorami tzw. wirtualnej piaskownicy regulacyjnej. – Już niebawem uruchamiamy wirtualną "Piaskownicę Regulacyjną KNF". Najpierw nabór na operatorów. Szczegóły ogłosimy w tym tygodniu na konferencji prasowej – napisał Chrzanowski. Później biuro prasowe KNF podało, że zaproszenie na briefing w tej sprawie ma zostać rozesłane do dziennikarzy jutro.

Przeczytajcie także: KNF cofnął licencję spółce Aplitt

We wrześniu Artur Granicki, dyrektor departamentu ds. innowacji finansowych w KNF zapowiedział, że nabór akceleratorów do piaskownicy wirtualnej ma zostać ogłoszony na początku października. Piaskownica wirtualna ma umożliwiać testowanie nowych usług finansowych bez udziału realnych środków klientów i ma poprzedzać uruchomienie prawdziwego sandboksu na kształt tego funkcjonującego m.in. w Wielkiej Brytanii.

Przeczytajcie także: Już jest rejestr małych instytucji płatniczych

A dlaczego KNF nie zdecydował się od razu uruchomić w pełni funkcjonalnej piaskownicy? Zdaniem Artura Granickiego potrzeba do tego zmian w prawie. Nie wskazano jednak, które ustawy i rozporządzenia powinny zostać w związku z tym znowelizowane. Wiadomo natomiast, że już uczestnicy piaskownicy wirtualnej mają mieć ułatwione zadanie w zdobywaniu zezwoleń. KNF chce na przykład przygotować tzw. checklistę, czyli spis najważniejszych czynności koniecznych do wykonania przez firmy ubiegające się o licencję tzw. małej instytucji płatniczej. Z tego co wiem jednak, MIP-y nie mogą być podmiotami trzecimi, jakie na mocy dyrektywy PSD II otrzymają dostęp do systemów bankowych przy wykorzystaniu interfejsu API. W tej sytuacji atrakcyjność licencji MIP będzie znacznie mniejsza niż zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze tzw. dużej krajowej instytucji płatniczej.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies