Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Operator Blika potraja przychody, ale do zysku jeszcze daleko. Miał 16 mln zł straty w ubiegłym roku

Rok wcześniej strata Polskiego Standardu Płatności wyniosła prawie 32 mln zł

W przeszłości kilka razy pytałem przedstawicieli PSP o wyniki finansowe spółki, ale za każdym razem odmawiano mi ich podania argumentując, że jeszcze jest za wcześnie, aby tym się chwalić. Tymczasem wczoraj serwis Fintek w portalu ekrs.ms.gov.pl znalazł sprawozdanie finansowe operatora Blika za ubiegły rok. Dzięki temu dokumentowi o finansach PSP można co nieco się dowiedzieć.

Przeczytajcie także: Liczba transakcji Blikiem w I poł. 2018 r.

Okazuje się, że w ubiegłym roku przy przychodach w wysokości 11,7 mln zł firma zanotowała 15,9 mln zł straty netto. Lepiej wygląda to, jeśli porównać wynik ubiegłoroczny do tego z 2016 roku. Wówczas operator Blika odnotował wpływy na poziomie 4 mln zł a strata wyniosła aż 31,8 mln zł. Widać więc znaczny progres – przychody w ciągu roku potroiły się, a strata zmniejszyła o połowę. Do zysku jednak jeszcze daleka droga, zapewne w bieżącym roku spółce PSP nie uda się go jeszcze osiągnąć. Skumulowana strata operatora Blika wraz z tymi z lat poprzednich na koniec 2017 r. wyniosła 82,4 mln zł.

Ze sprawozdania PSP za ubiegły rok można też dowiedzieć się w jakim stopniu jego działalność finansują udziałowcy, a więc sześć banków założycieli (Alior, BZ WBK, ING, mBank, Millennium i PKO BP). W 2017 r. dopłaty od wspólników wyniosły 12 mln zł, a więc po 2 mln zł od każdego. Rok wcześniej dopłaty wyniosły ponad 29 mln zł, a więc po ok. 5 mln zł od każdego z udziałowców.

Przeczytajcie także: Klienci PKO już mogą zakładać konta przez IKO

Tymczasem wczoraj prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz zaprezentował statystyki dotyczące transakcji Blikiem w II kw. i całej I poł. bieżącego roku. Z danych tych wynika, że od stycznia do końca czerwca 2018 r. użytkownicy Blika wykonali przy jego pomocy 33 mln operacji, czyli tyle ile w całym 2017 r. Gdyby kwotę przychodów PSP za dany okres podzielić przez liczbę transakcji Blikiem, okazałoby się, że w ubiegłym roku średni przychód PSP z jednej transakcji wyniósł 35 groszy. W 2016 roku wskaźnik ten wynosił 45 groszy. Zapewne spadek ten wynika ze wzrostu transakcyjności.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies