Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tak rośnie popularność zbliżeniowych płatności mobilnych w Polsce. W ciągu kwartału transakcji więcej o 63 proc.

Tylko częściowo wzrost ten można tłumaczyć udostępnieniem klientom płatności Apple Pay

Jeżeli ktoś miał jeszcze wątpliwości, czy płatności HCE, Google Pay i Apple Pay przyjmą się na polskim rynku, to te dane powinny je rozwiać. Trzeba przyznać, że banki niechętnie udzielają informacji na temat liczby transakcji płatniczych smartfonami, ale pięć z nich udało mi się na to namówić. Wśród nich są Citi Handlowy, mBank, Millennium, Plus i Raiffeisen Polbank. Ze statystyk tych instytucji wynika, że w II kw. bieżącego roku w stosunku do I kw. liczba bezstykowych płatności mobilnych wzrosła aż o 63 proc.

Przeczytajcie także: Garmin Pay w PKO już działa

I tak najczęściej smartfonami płacą klienci mBanku. W okresie od kwietnia do czerwca wykonali 5,348 mln tego rodzaju płatności. Kwartał wcześniej było ich 3,33 mln. Millennium w tym samym okresie odnotowało wzrost liczby transakcji z 945 tys. do 1,503 mln. Podwojeniem płatności ze 120 tys. w I kw. do ponad 240 tys. w II kw. pochwalić się może Citi. Ale tu wynika to w jakiejś mierze z tego, że bank dopiero pod koniec stycznia wprowadził Google Pay do swojej oferty.

Podobnie, bo z 12,4 tys. na koniec marca do 23,9 tys. w II kw. wzrosła liczba płatności mobilnych w Plus Banku. Ale największą dynamiką w tym obszarze pochwalić się może Raiffeisen Polbank. W I kw. jego klienci wykonali 14 tys. płatności zbliżeniowych smartfonami a w II kw. – aż 84,7 tys. Łącznie klienci opisanych banków w okresie od stycznia do marca br. zapłacili mobilnie ponad 4,4 mln razy. W II kw. – już ponad 7,2 mln razy.

Przeczytajcie także: Apple Pay wkrótce w ING Banku Śląskim

Wzrosty te tylko częściowo tłumaczyć można udostępnieniem na polskim rynku płatności Apple Pay. Przypomnę, że są one w ofercie dziewięciu banków od 19 czerwca. Wśród nich są m.in. Raiffeisen Polbank i mBank. Ale tylko ten pierwszy w przekazanych mi statystykach ujął dane dotyczące transakcji Apple Pay. Gdyby więc liczby powiększyć jeszcze o transakcje telefonami iPhone wykonanymi przez klientów mBanku, wzrost popularności płatności mobilnych w II kw. okazałby się jeszcze większy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies