Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BZ WBK jako pierwszy w Polsce wprowadza międzynarodowe przelewy w standardzie SWIFT gpi

Rozwiązanie do przelewów natychmiastowych kierowane jest do dużych firm

BZ WBK poinformował w komunikacie prasowym o wprowadzeniu do oferty przelewów SWIFT gpi (SWIFT global payments innovation). Gwarantują one realizację międzynarodowych transakcji w czasie zbliżonym do rzeczywistego. BZ WBK chwali się, że jest pierwszym w Polsce, który zaoferował to rozwiązanie i pierwszym na świecie, który obsługuje w nowym standardzie przelewy złotowe. Ogółem w BZ WBK dostępne są przelewy SWIFT gpi w 16 walutach.

Przeczytajcie także: Ripple już w Polsce

Jak czytam w informacji prasowej BZ WBK, przystąpienie do SWIFT gpi pozwala na maksymalne skrócenie czasu od momentu zlecenia płatności do pojawienia się pieniędzy na koncie docelowym. Ponadto nowy standard daje możliwość śledzenia drogi jaką pokonuje przelew zagraniczny klienta aż do banku jego kontrahenta. BZ WBK ma też wgląd do informacji o pobranych przez tzw. banki korespondenckie opłatach bankowych i zastosowanych kursach walutowych. Na razie te informacje są udzielane klientom na ich prośbę, ale prawdopodobnie od I kw. 2019 r. będą dostępne bezpośrednio w bankowości elektronicznej.

SWIFT gpi to drugi standard szybkich przelewów międzynarodowych udostępniany przez BZ WBK. Wiosną bieżącego roku bank rozpoczął testy międzynarodowych transakcji finansowych z wykorzystaniem technologii blockchain opracowanej przez fintech Ripple. Na razie w ramach tych testów klienci z Polski mogą wysyłać funty do Wielkiej Brytanii. W najbliższej przyszłości usługa ma być rozwijana.

Przeczytajcie także: Karta wielowalutowa BZ WBK już we wrześniu

Natomiast SWIFT gpi to globalne rozwiązanie oparte o tradycyjną infrastrukturę. Nie jest wykluczone, że w przyszłości system będzie korzystał z łańcucha bloków, a wcześniej jego operator prowadził nawet testy przelewów z wykorzystaniem tej technologii. Wśród 160 banków z całego świata uczestniczących w przedsięwzięciu SWIFT gpi można znaleźć kilka innych instytucji z Polski, m.in. Pekao i PKO BP.

Wdrożenie takich rozwiązań jak SWIFT gpi może zostać docenione szczególnie przez duże korporacje prowadzące wymianę handlową z odległymi krajami. Przelewy zagraniczne, szczególnie poza Europę, często są realizowane z pośrednictwem kilku banków-korespondentów, z których każdy ma swój własny cykl rozliczeń transakcji. Dodatkowo, biorąc pod uwagę różnice czasowe występujące między krajami na różnych kontynentach, zdarzają się przypadki nawet kilkudniowego oczekiwania na zaksięgowanie przelewu zagranicznego na rachunku odbiorcy. Tymczasem szybkość i pewność w rozliczeniach płatności zagranicznych mają ogromne znaczenie np. w procesie zarządzania płynnością finansową każdej firmy działającej na rynkach międzynarodowych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies