Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Znowu wzrosła liczba i wartość transakcji w systemie Express Elixir

Jednocześnie zmniejszyła się średnia wartość pojedynczego przelewu

KIR podał przed chwilą kwietniowe statystyki zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych. I tak Express Elixir służący do przelewów natychmiastowych, po rekordowym w swojej historii marcu, w kwietniu jeszcze poprawił wyniki zarówno pod względem liczby transakcji jak i ich ogólnej wartości.

Z danych KIR-u wynika, że w minionym miesiącu przez Express Elixir przeszło 848 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 2,23 mld zł. Jak wspomniałem, to rekordowe dane. W marcu liczba transakcji wyniosła 822 tys. a ich wartość – 2,2 mld zł. Dla porównania w kwietniu 2017 r. Express Elixir zrealizował 330,6 tys. transakcji, których wartość osiągnęła 1,22 mld zł. W porównaniu z kwietniem 2017 r. liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych wzrosła o 156,5 proc., a wartość o ponad 83,7 proc.

Z faktu, iż szybciej niż wartość rośnie liczba transakcji, wynika, że zmniejszać się musi średnia wartość pojedynczego przelewu. Tak też się dzieje. W kwietniu wynosiła ona 2,6 tys. zł, podczas gdy w marcu było to 2,7 tys. zł. W kwietniu ubiegłego roku średnia była jeszcze wyższa, bo wynosiła 3,6 tys. zł.

Spadek średniej to zapewne efekt kilku czynników. Przede wszystkim wzrostu popularności systemu Express Elixir wśród klientów indywidualnych, którzy zwykle obracają niższymi kwotami niż przedsiębiorstwa. A popularność szybkich przelewów rośnie wraz ze zwiększającą się ich dostępnością. Przypomnę, że w systemie Express Elixir uczestniczy już kilkanaście banków komercyjnych. Ostatnio przystąpił do niego Credit Agricole a całkiem niedawno PKO BP.

Przeczytajcie także: Dobry miesiąc dla przelewów ekspresowych

Natomiast w podstawowym dla KIR-u systemie Elixir rozliczono w kwietniu 154,1 mln transakcji, o wartości 431,7 mld zł. W tym samym okresie 2017 r. zrealizowano 145,8 mln transakcji, których wartość wyniosła 379,3 mld zł. W ujęciu rok do roku liczba transakcji wzrosła zatem o 5,7 proc., a ich wartość o 13,8 proc. Największą w tym miesiącu dzienną liczbę komunikatów w systemie Elixir rozliczono w poniedziałek, 9 kwietnia – ponad 12,1 mln transakcji o wartości 25,3 mld zł.

Przeczytajcie także: Rośnie popularność ekspresowego przelewania

Z kolei w systemie Euro Elixir w ubiegłym miesiącu rozliczonych zostało 2,5 mln przelewów o wartości 14,7 mld euro. W analogicznym okresie 2017 r. zrealizowano 2,1 mln transakcji, których wartość wyniosła 11,7 mld euro. W ciągu roku liczba transakcji wzrosła o ponad 23 proc., a wartość o 25,6 proc.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies