Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie popularność ekspresowego przelewania. Rekord nie tylko Express Eliksira, ale i konkurencyjnego Blue Casha

W IV kw. ubiegłego roku za pośrednictwem systemu trójmiejskiej firmy Blue Media wykonaliście ponad 940 tys. przelewów ekspresowych

Narodowy Bank Polski opublikował statystyki systemów rozliczeniowych za IV kw. ubiegłego roku. Znalazły się tam informacje m.in. o liczbie i wartości przelewów zrealizowanych za pośrednictwem systemów szybkich przelewów, czyli Express Elixir i Blue Cash. Dane na temat tego pierwszego możecie już znać, bo co miesiąc opisuję je w serwisie Cashless. Natomiast informacje o systemie Blue Cash zarządzająca nim firma przekazuje tylko do NBP. Dopiero teraz mogę więc Wam o nich napisać.

Przeczytajcie także: Express Elixir już dostępny w Credit Agricole

Jak zatem wynika z informacji banku centralnego w IV kw. 2017 r. przez system Blue Cash przeszło ok. 942 tys. przelewów ekspresowych. To nieznaczny, 2-proc. wzrost w porównaniu z III kw. ub. roku. Jednocześnie jest to najlepszy wynik w historii systemu Blue Cash. O 3 proc. wzrosła także wartość transakcji – do 1,56 mld zł. To też rekord. Średnia wartość przelewu w systemie Blue Cash wzrosła o 1 proc. – do 1659 zł.

Przeczytajcie także: Znakomity miesiąc dla systemu Express Elixir

Dla formalności przypomnę, że Express Elixir, m.in. dzięki dostępności w coraz większej liczbie banków, w IV kw. ubiegłego roku również zanotował historyczne wyniki. Liczba przelewów tego typu wzrosła o ponad 50 proc. – do 1,8 mln, a wartość transakcji o bez mała 30 proc. – do 5,5 mld zł. Średnia wartość przelewu Express Elixir wyniosła 3,1 tys. zł.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies