Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Znakomity miesiąc dla przelewów ekspresowych. Rekord pobity o ponad 200 mln zł

Marzec, pod względem liczby i wartości zrealizowanych transakcji, był najlepszym miesiącem w historii systemu Express Elixir

Z danych udostępnionych dziś przez KIR wynika, że zarządzany przez tę firmę system szybkich przelewów Express Elixir rozliczył w marcu prawie 822 tys. transakcji o łącznej wartości 2,2 mld zł. W tym samym miesiącu ubiegłego roku przelewów było 342 tys. a ich wartość osiągnęła 1,29 mld zł. W ujęciu rocznym liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych wzrosła zatem o 140 proc., a wartość o 70 proc.

Warto przy tym zauważyć, że marzec był najlepszym miesiącem w historii systemu od początku jego funkcjonowania, zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji. Poprzednie rekordy, odnotowane w styczniu bieżącego roku, jeśli chodzi o liczbę przelewów (było ich 692 tys.) oraz w grudniu ub. roku jeśli chodzi o wartość (bez mała 2 mld zł), zostały więc poprawione w sposób znaczący.

Wpływ na rosnącą transakcyjność systemu Express Elixir może mieć wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest zapewne zwiększający się dostęp do tej usługi. Wdrażają ją kolejne banki, od niedawna znajduje się ona w ofercie np. PKO BP czy Banku Pocztowego. Proces ten jest kontynuowany, bo lada moment przelewy Express Elixir znajdą się w ofercie Credit Agricole. Należy się więc liczyć z dalszym wzrostem transakcyjności systemu.

Przeczytajcie także: Luty w przelewach ekspresowych

Wracając zaś do marcowych danych największą dzienną liczbę transakcji oraz ich wartość system Express Elixir rozliczył 9 marca – 44,2 tys. transakcji o wartości 124,5 mln zł. W I kw. 2018 r. w systemie Express Elixir rozliczono 2,2 mln transakcji o wartości 5,9 mld zł. W porównaniu do I kw. 2017 r., liczba transakcji wzrosła o 131 proc., a wartość o 78 proc. Średnia wartość przelewu ekspresowego utrzymuje się od paru miesięcy w okolicach 2,7 tys. zł.

Natomiast podstawowy system KIR-u, a więc Elixir, zrealizował w marcu 160,1 mln transakcji obejmujących uznania (m.in. polecenia przelewu) oraz obciążenia (m.in. polecenia zapłaty) o wartości 426,6 mld zł. W tym samym miesiącu 2017 r. system Elixir przetworzył 159,4 mln przelewów, których wartość wyniosła 403,7 mld zł. Oznacza to, że w ujęciu rok do roku liczba transakcji wzrosła o 0,4 proc., a wartość o 5,7 proc.

Przeczytajcie także: KIR rozszerza sieć akceptacji Paybynetu

W systemie Euro Elixir w marcu 2018 r. rozliczono 2,4 mln transakcji o wartości 14,1 mld euro. W tym samym okresie 2017 r. zrealizowano 2,3 mln przelewów, których wartość wyniosła 12,9 mld euro. Tym samym w ciągu roku liczba transakcji wzrosła o 6 proc., a wartość o 9,3 proc.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies