Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przed usługą mojeID KIR-u otwierają się nowe możliwości. Rząd przyjął ustawę o tzw. węźle krajowym

Projekt przyjętej właśnie ustawy, ze względu na nieporozumienia w rządzie, przeleżał w "zamrażarce" kilka ostatnich miesięcy

Przyjęty wczoraj dokument nazywany jest potocznie ustawą węzłową. Wszystko dlatego, że wprowadza tzw. węzeł krajowy. To rozwiązanie, dzięki któremu z usług publicznych oferowanych przez różne instytucje i urzędy będzie można korzystać przy pomocy jednego loginu i hasła, np. bankowego. Jak to będzie działać w praktyce? Mniej więcej rok temu, gdy resort cyfryzacji kierowany jeszcze wtedy przez Annę Streżyńską przedstawił projekt ustawy węzłowej, rozmawiałem na jego temat z ekspertem firmy Obserwatorium.biz Michałem Taborem. Tekst, jaki wówczas powstał wyjaśniający to zagadnienie dość precyzyjnie znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie także: Profil Zaufany przestanie Wam być potrzebny

Teraz napiszę tylko w skrócie, że węzeł krajowy ma być swego rodzaju platformą wymiany informacji, gdzie po jednej stronie będą urzędy, a po drugiej tzw. dostawcy tożsamości, czyli przede wszystkim banki. Dostawcy tacy potwierdzać będą cyfrową tożsamość swoich klientów, którzy dzięki temu za pośrednictwem swoich haseł do rachunków będą mogli logować się do portali urzędów i instytucji. Wejście w życie ustawy węzłowej powinno więc pozwolić na wykonanie milowego kroku w rozwoju cyfrowych usług publicznych.

Przyjęcie przez rząd ustawy węzłowej to także dobra informacja dla KIR-u. Przypomnę, że firma ta pracuje nad rozwiązaniem o nazwie mojeID. Dzięki niemu klienci banków będą mogli przy pomocy swoich loginów i haseł na rachunki dostawać się do portali instytucji komercyjnych, takich jak np. towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne czy przychodnie. Dzięki integracji systemu KIR-u z węzłem krajowym będą też mogli przy pomocy mojegoID korzystać z cyfrowych usług publicznych a służący dziś do tego Profil Zaufany stanie się zbędny.

Przeczytajcie także: BIK uruchomił usługę credit freeze

Przyjęta wczoraj ustawa wprowadza również podstawę prawną dla funkcjonowania bezpłatnej mobilnej aplikacji publicznej, w której uruchomione zostaną cyfrowe dokumenty. Ustawa zakłada również przesunięcie terminu obowiązkowego wydawania zwolnień lekarskich w postaci elektronicznej z 1 lipca 2018 r. na 1 grudnia 2018 r. Większość regulacji ma wejść w życie po upływie miesiąca od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (część przepisów zacznie obowiązywać w innych terminach).

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies