Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe, czerwiec 2015 r. – raport Cashless

W czerwcu wykonaliście ponad 307 tys. przelewów ekspresowych, o wartości 716 mln zł. To najlepszy wynik w historii

Z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej wynika, że w ubiegłym miesiącu wykonaliście 121,6 tys. przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, na łączną kwotę 554 mln zł. Pod względem liczby wykonanych przelewów był to najlepszy miesiąc systemu EE w jego historii.

Przeczytaj także: Banki na Twitterze, II kw. 2015 r. - raport Cashless

Natomiast pod względem wartości transferów tegoroczny czerwiec ustąpił pola jedynie marcowi 2015 r., kiedy wartość przelewów natychmiastowych wyniosła ok. 567 mln zł.

Liczba przelewów elixir | Create infographics

Z kolei z systemu Blue Cash, oferowanego przez trójmiejską spółkę Blue Media, skorzystaliście w czerwcu 186 tys. razy, a łączna kwota jaką przelaliście w ten sposób, wyniosła 162 mln zł. W tym wypadku zarówno miesięczna liczba jak i wartość przelewów ekspresowych była najwyższa w historii.

Liczba przelewów Blue Cash | Create infographics

W rezultacie zarówno pod względem łącznej liczby jak i wartości przelewów ekspresowych zleconych poprzez analizowane przeze mnie systemy, czerwiec był najlepszym miesiącem w historii ich funkcjonowania.

Liczba i wartość przelewów | Create infographics

Średnia przelewana ekspresowo kwota wynosi 2328 zł. Z tym, że jest o wiele wyższa w przypadku transakcji realizowanych przez Express Elixir, gdzie osiąga pułap 4556 zł - w Blue Cash to tylko 871 zł. Zapewne wynika to stąd, że w kilku bankach EE dostępny jest tylko dla korporacji, które z reguły operują większymi kwotami.

Copy: Liczba i wartość
przelewów ekspresowych w maju
| Create infographics

Założyć można, że w kolejnych okresach popularność szybkich przelewów będzie nadal rosła. Zapewne jednak długo jeszcze opcją pierwszego wyboru pozostanie tradycyjny przelew w systemie Elixir. Z szybkich transferów klienci korzystają jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Tak pozostanie do czasu, gdy banki będą pobierać za ich realizację wyższe prowizje.

Przeczytaj także: Aplikacje mobilne banków, I kw. 2015 r. - raport Cashless

Na korzyść ekspresów przemawiać za to będzie wzrost ich dostępności. Obecnie można je nadawać za pośrednictwem 14 dużych banków. Express Elixir jest dostępny w 10 a Blue Cash w 5 instytucjach. Przelewy ekspresowe w systemie BC dostępne są również w kilkudziesięciu bankach spółdzielczych oraz ze strony internetowej operatora tego systemu.

W systemie BC można wykonywać przelewy o maksymalnej wartości 20 tys. zł. W EE limit pojedynczej transakcji wynosi 100 tys. zł. Obaj operatorzy nie ustalili maksymalnej liczby przelewów w ciągu dnia, choć takie limity mogą zostać nałożone przez banki.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies