Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie będzie obniżenia limitu transakcji gotówkowych

Przeciw takiemu rozwiązaniu jest Ministerstwo Gospodarki

Jak pewnie wiecie, w Polsce obrót gotówkowy pomiędzy przedsiębiorstwami ograniczony jest limitem wynoszącym równowartość 15 tys. euro. Wszystkie płatności przekraczające tę kwotę zgodnie z prawem powinny być przeprowadzone za pośrednictwem rachunku bankowego.

Od kilku lat trwa jednak dyskusja na temat tego, czy limit ten nie powinien być obniżony. Jak bardzo? Padały różne propozycje, od 3 tys. euro do nawet 1 tys. euro, bo limity w tej wysokości zdecydowało się wprowadzić ostatnio kilka krajów, m.in. Włochy.

Przeczytaj także: Nowa propozycja BOŚ Banku bez haczyków

Zwolennikiem zaostrzenia przepisów w tym zakresie jest Narodowy Bank Polski. Wątek ten pojawił się podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Systemu Płatniczego. To organ doradczy działający przy NBP.

Z komunikatu po posiedzeniu RSP wynika, że zwróciła ona uwagę na konieczność podjęcia dalszych działań mających na celu upowszechnianie płatności bezgotówkowych zarówno przez rząd i podmioty sektora rządowego, jak i podmioty sektora pozarządowego. Jednym z takich działań powinno być istotne, regulacyjne obniżenie limitu kwoty płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorstwami.

Z moich informacji wynika, że stanowisko to szybko zostało skontrowane przez Ministerstwo Gospodarki, które od dawna jest przeciwnikiem obniżki limitu. Biuro prasowe resortu przysłało mi szczegółowe uzasadnienie takiego stanowiska. Wynika z niego między innymi, że gotówka wciąż jest tańsza niż transakcje bezgotówkowe, a dostęp do infrastruktury płatniczej ograniczony.

Przeczytaj także: Grupa Lew zaoferuje konkurencję dla kont bankowych

– Z uwagi na powyższe, zdaniem Ministerstwa Gospodarki, należy podejmować działania pozalegislacyjne na rzecz promowania obrotu bezgotówkowego, zamiast stosowania przymusu prawnego. Warto też dodać, że tylko niektóre kraje mają limity transakcji gotówkowych. W Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Litwie, Słowenii czy Finlandii nie wprowadzono limitu obrotu gotówkowego – napisało biuro prasowe MG w podsumowaniu odpowiedzi.

Propozycja obniżenia limitu transakcji gotówkowych wypadła więc ostatecznie z przyjętych przez Radę Ministrów założeń do projektu ustawy Prawo działalności gospodarczej.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies