Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie tylko Wrocław. Wkrótce nowy sposób płatności za bilety komunikacji miejskiej może pojawić się w kolejnych miastach

Pomóc w tym mają wdrażane przez Visę programy rozwoju płatności w transporcie

Wrocławski system opłat, choć nie bez początkowych trudności, działa coraz lepiej i jest jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań tego typu w Polsce. Visa chce, aby w innych miastach również wdrażane były podobne projekty. – Rozwój płatności bezgotówkowych, w tym także w transporcie publicznym, jest ważną częścią procesu cyfryzacji państwa. Będziemy więc kontynuować naszą pracę nad rozwojem płatności bezgotówkowych w kolejnych miastach – mówi Jakub Kiwior, dyrektor Visy na Polskę i Węgry. Nie podaje nazw miast, w których wkrótce ruszą prace nad zmianami w płatnościach za bilety. Wiadomo jednak, że wśród nich są m.in. Bydgoszcz czy Białystok oraz Łódź, która rozwiązanie podobne do wrocławskiego już testuje.

Przeczytajcie także: mBank rozwija mobilną autoryzację

Wdrożony na początku marca system płatności w komunikacji miejskiej we Wrocławiu został nagrodzony podczas VII edycji Smart City Forum. Rozwiązanie polega na tym, że w kasoterminalach zainstalowanych we wszystkich autobusach i tramwajach przy pomocy dowolnej karty zbliżeniowej Mastercarda i Visy bądź mobilnych płatności zbliżeniowych można kupić dowolny bilet. Przy tym nie otrzymacie go w wersji papierowej. W razie kontroli kartę lub smartfon, którymi zapłaciło się za przejazd, wystarczy zbliżyć do urządzenia kontrolerskiego. Dzięki firmom uczestniczącym w projekcie takim jak Visa, Mastercard czy First Data Polcard wkrótce podobne rozwiązania mogą pojawić się także w innych miastach.

Przeczytajcie także: Apple Pay dotarł do Brazylii

Visa deklaruje, że rozwój płatności bezgotówkowych w komunikacji miejskiej jest jednym z jej priorytetów. W listopadzie 2017 r. uruchomiony został projekt Visa Global Transit Solutions, którego celem jest ułatwienie wprowadzania płatności zbliżeniowych w komunikacji miejskiej i ich popularyzacja wśród pasażerów. Z kolei w lutym 2018 r. Visa uruchomiła program Transportation Center of Excellence stanowiący platformę bezpośredniej współpracy z liniami lotniczymi, firmami transportowymi, producentami samochodów, wypożyczalniami pojazdów oraz firmami świadczącymi usługi parkingowe i paliwowe, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania zwiększające komfort podróżujących. Więcej o innowacjach planowanych przez Visę możecie przeczytać w tym miejscu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies