Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oni kontrolują Was, ale kto skontroluje ich? Pracownica urzędu skarbowego zaciągała pożyczki na nazwiska swoich podatników

W sprawie, poszkodowanych jest 170 petentów skarbówki z Łęczycy w Łódzkiem

Metoda oszustwa, stosowana przez 54-letnią Gabrielę B., była stosunkowo prosta. Pracując w urzędzie skarbowym miała dostęp do danych osobowych obsługiwanych tam podatników. Imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzin, numery Pesel, adresy zamieszkania itd. - wszystko to pozwalało jej na preparowanie dowodów osobistych i zakładanie internetowych kont bankowych. Za ich pośrednictwem wyłudzała pożyczki, głównie z instytucji niebankowych.

Przeczytajcie także: Duża akcja policji przeciwko złodziejom bankomatowym

Jak podaje Dziennik Łódzki, poszkodowanych w sprawie może być 170 osób, a kwota wyłudzeń sięga kilkuset tysięcy złotych. Gabriela B. już nie pracuje w urzędzie skarbowym i usłyszała kilkaset zarzutów. Prokuratura rozpoczęła także postępowanie o unieważnienie umów zawieranych przez nieuczciwą pracownicę skarbówki, aby poszkodowani nie musieli spłacać zaciągniętych przez nią pożyczek.

Przeczytajcie także: Druga kryptogiełda na liście ostrzeżeń KNF

Proceder prowadzony przez Gabrielę B. był możliwy, bo banki ułatwiały aktywowanie rachunków internetowych poprzez przelew z innego banku. Wystarczyło więc założyć konto w jednej instytucji na podrobione dane, by za jego pomocą zbudować cały wianuszek rachunków w wielu bankach. Od niedawna taka operacja nie powinna się już udać, bo w wyniku rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego z rachunku aktywowanego internetowo nie można założyć kolejnego konta.

Źródło: Dziennik Łódzki

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies