Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już druga giełda kryptowalut na liście ostrzeżeń KNF. Tym razem Abucoins

Postępowanie KNF może wskazywać, że nadzór zamierza donieść do prokuratury na wszystkie znane mu i działające w Polsce giełdy kryptowalut

KNF poinformowała przed chwilą o wpisaniu na listę tzw. ostrzeżeń publicznych giełdy umożliwiającej handel m.in. bitcoinami, czyli firmy Abucoins z siedzibą w Poznaniu. To druga na tej liście giełda kryptowalut po wpisanej tam wczoraj BitBay z Katowic, o której więcej przeczytacie tutaj. KNF analogicznie jak w przypadku BitBay złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Abucoins polegającego na prowadzeniu nieuprawnionej działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania tzw. pieniądza elektronicznego.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa chwali się startem terminalizacji

Wiele wskazuje na to, że w kolejnych dniach KNF może opublikować ostrzeżenia przed kolejnymi podmiotami umożliwiającymi handel cyfrowymi pieniędzmi. KNF zamierza bowiem przejrzeć modele biznesowe wszystkich tego typu firm działających na polskim rynku i podjąć odpowiednie decyzje. Jednak jak informuje szef KNF Marek Chrzanowski w dzisiejszym wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, na razie nie ma mowy o regulacji rynku w tym obszarze. – Naszą ideą jest ostrzeganie przed zagrożeniami i ryzykiem, jakie wiąże się z takimi inwestycjami. Nie chcemy ograniczać wolności gospodarczej – tłumaczy Chrzanowski.

Przeczytajcie także: ZUS chwali się sukcesem projektu e-składka

Firma Abucoins odniosła się do sprawy na swoim profilu na Facebooku. Spółka zapewniła, że działa zgodnie z prawem i dba o bezpieczeństwo swoich klientów. Zdaniem firmy wpis na listę nie wpływa na bieżącą działalność, a procedura ta oznacza jedynie, że KNF podjęła działania wyjaśniające w stosunku do spółki. Zapewnia też, że zgromadzone przez użytkowników środki są bezpieczne. Jednocześnie Abucoins zamierza ściśle współpracować z KNF i deklaruje gotowość do przedstawienia wszelkich wyjaśnień i informacji umożliwiających rozwianie wątpliwości odnośnie prowadzonej działalności.


UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies