Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak bezpiecznie płacić za usługi i zakupy online?

Coraz więcej produktów i usług możemy otrzymać, płacąc za nie przez internet. Choć dużo częściej niż jeszcze kilka lat temu robimy zakupy właśnie w ten sposób, nadal część z nas obawia się ryzyka włamania na konto bankowe czy kradzieży danych. Jak zatem robić zakupy w internecie i bezpiecznie płacić za ulubione produkty?

Płatność za pobraniem

W dzisiejszych czasach wystarczy zaledwie kilka ruchów myszki lub palca na ekranie dotykowym, aby zamówić usługę czy rzecz. Chociaż wydaje się to bardzo proste, obawy o kradzież danych czy włamanie na konto są często silniejsze od chęci spróbowania. Jest kilka metod, które pozwolą na szybkie i niezagrożone niczym płatności online. Mimo tego, że płatność za pobraniem nie jest formą przekazania środków drogą elektroniczną, użytkownicy korzystają z niej, by opłacić swoje internetowe zakupy.

Dzięki temu zyskują pewność, że mają kontrolę nad swoim kontem, ponieważ przekazują pieniądze dopiero w momencie otrzymania paczki. Minusem jest zwykle nieco dłuższy czas oczekiwania, może być również różnica w cenie przesyłki. Należy także pamiętać, że podczas oczekiwania na kuriera trzeba mieć przygotowane i odliczone pieniądze. Jest to więc bezpieczna, jednak w wielu względach dość kłopotliwa forma zapłaty.

Przelew z konta

Podczas zakupów można również przelać pieniądze w sposób dobrze znany większości z nas, a więc mając kontrolę nad całym procesem. Istnieje tutaj jednak ryzyko, że źle zostanie wpisany numer konta czy dane sprzedawcy, zwłaszcza podczas korzystania z urządzeń mobilnych, czego boi się większość z nas. Na szczęście istnieje mała szansa na to, że pieniądze powędrują do kogoś innego, nawet gdy będzie pomyłka w numerze konta, ponieważ nie będzie się zgadzać suma kontrolna. Aby jednak mieć pewność, że przelew zostanie wykonany prawidłowo, należy przestrzegać pewnych reguł:

  • lepiej jest wpisywać ręcznie numer konta zamiast kopiowania go ze strony,
  • dla bezpieczeństwa warto wpisywać wszystkie dane sprzedawcy/sklepu,
  • trzeba dokładnie czytać instrukcje od sprzedawcy, np. dotyczące tytułu przelewu,
  • przed potwierdzeniem przelewu należy sprawdzić wszystkie dane, w szczególności numer rachunku (zwłaszcza, gdy robimy przelew za pomocą urządzenia mobilnego).

Szybkie przelewy PBL

Szybkie przelewy pay-by-link są w naszym kraju dość popularne, przede wszystkim ze względu na brak konieczności samodzielnego wypełniania formularza z danymi sprzedawcy, a więc proces jest naprawdę ekspresowy. Po wybraniu sposobu płatności na stronie sklepu zostajemy przeniesieni na witrynę jednego z pośredników szybkich płatności.

Następnie po kliknięciu na odpowiednią ikonkę naszego banku, widzimy wypełniony już formularz przelewu, po czym należy użyć narzędzia autoryzacyjnego, jakie posiadamy (SMS, zdrapka) i to wszystko, zapłaciliśmy za towar. Po chwili otrzymujemy potwierdzenie płatności, tak jak nasz sprzedawca, a więc praktycznie od razu towar może być wysłany do nas. Aby mieć pewność, że cała transakcja jest bezpieczna, należy przede wszystkim na każdym etapie sprawdzać dane i saldo naszego konta bankowego. Bez względu na to, jaką formę płatności online wybraliśmy, żaden sklep nie może od nas wymagać podania numeru klienta, hasła i kodów autoryzacyjnych. Te informacje podajemy jedynie po przekierowaniu na stronę banku.

Transakcje online za pomocą kart płatniczych

Płatność za pomocą karty (np. kredytowej, debetowej czy obciążeniowej) jest wygodna zwłaszcza podczas realizacji różnych usług, np. płacenia za przejazd czy zamawiania jedzenia do domu. Niedogodnością dla właścicieli kart może być fakt, że trzeba ją wyciągnąć i spisać wszystkie dane.

Wiele osób obawia się również kradzieży danych, stąd większość lęków. Jak więc zabezpieczyć się przed oszustwem? Przede wszystkim nie należy udostępniać osobom trzecim danych z karty i pod żadnym pozorem nie wolno wysyłać skanów czy zdjęć z karty. Można również ustalić sobie limit kwotowy transakcji online. Dzięki temu wiadomo, że nawet w przypadku kradzieży danych czy karty złodziej nie będzie mógł z niej skorzystać w pełni.

Co jednak, gdy np. produkt został opłacony, ale go nie otrzymaliśmy?

W tej sytuacji można uruchomić procedurę chargeback, która polega na złożeniu swego rodzaju reklamacji. Warto to zrobić w różnych przypadkach, także przy obciążeniu za niechciane usługi, otrzymaniem towaru z uszkodzeniami itd. Dzięki temu klient może odzyskać swoje środki. Dobrze o tym pamiętać podczas płacenia kartą za zakupy w sieci, ponieważ jest wiele sposobów na bezpieczne kupowanie online, a rozwój sektora e-commerce umożliwia testowanie różnych sposobów na uchronienie klienta od straty.

Jeśli chodzi zaś o samą transakcję, należy pamiętać o systemach zabezpieczających wgląd do danych. Dla upewnienia się lepiej sprawdzić, czy podczas płatności pojawia się symbol kłódki czy kluczyka w przeglądarce oraz protokół https zamiast http. Wtedy wiadomo już, że połączenie jest szyfrowane. Dla pewności dobrze też wybierać sprawdzone i dobrze znane sklepy internetowe, aby mieć pewność, że wszystko będzie przebiegać dobrze.

Elektroniczne portfele

Płatność za zakupy online przy pomocy elektronicznego portfela to dość popularna metoda, zwłaszcza podczas robienia zakupów na zagranicznych stronach. W tym przypadku środki przechowywane są poza bankiem, a cała transakcja odbywa się bardzo szybko bez szczegółowego wypełniania formularzy. Klienci doceniają ten rodzaj płatności online przede wszystkim ze względu na kontrolę. Tutaj nie ma ryzyka, że wydamy więcej, niż zakładaliśmy. Dysponujemy kwotą, jaką sami wcześniej wpłaciliśmy.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, należy przede wszystkim skupić się na odpowiednim wyborze serwisu i przeczytaniu regulaminu świadczenia usług. Im większe zabezpieczenie oferuje nam firma, tym większa szansa na odzyskanie środków w przypadku jakiejś pomyłki.

Co z usługami, takimi jak pożyczki online?

Dotychczas pisaliśmy głównie o płacenia online za towary i nielicznych przykładach płacenia online za pomocą karty. Co w przypadku innych usług, do których szczególnie ostrożnie podchodzą klienci? Okazuje się, że sektor chwilówek pozabankowych online rozwija się bardzo dynamicznie, a więc taka forma zyskuje popularność. Nadal jednak część klientów znacznie bardziej woli udać się do placówki i zamiast pożyczki gotówkowej online, dostać pieniądze fizycznie. Jak więc odbywa się cały proces w sieci?

Najpierw należy wybrać firmę, która oferuje tego rodzaju usługi. Następnie trzeba zarejestrować się na stronie i wypełnić formularz online. Wystarczy już tylko zrobić przelew weryfikacyjny (najczęściej na kwotę 1 grosza), a potem czekać na decyzję. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze wędrują na nasze konto. Takie pożyczki online oferuje np. Vivus, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pożyczkodawców na naszym rynku: https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczki-online/. Jak sprawdzić, czy firma jest godna zaufania?

  • Warto sprawdzić, czy istnieje, np. sprawdzając numer KRS.
  • Dobrze zweryfikować, czy firma jest członkiem PZIP.
  • Pomoże sprawdzenie, czy dany podmiot uczestniczy w wydarzeniach branżowych.
  • Jeżeli jest na liście ostrzeżeń KNF, lepiej zrezygnować z usług.
KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies