Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Klienci indywidualni płacą za korzystanie z kart debetowych więcej niż firmy. Ciekawe wyniki badania NBP

Analiza wykazała, że przedsiębiorcy muszą za to wydawać więcej na obsługę rachunku bieżącego

Narodowy Bank Polski opublikował wyniki analizy na temat wysokości opłat i prowizji pobieranych przez banki z tytułu usług świadczonych mikroprzedsiębiorcom oraz firmom z segmentu małych i średnich. Z analizy tej wynika, że klienci biznesowi w porównaniu z indywidualnymi płacą więcej za obsługę rachunków bieżących.

Przeczytajcie także: Nowa oferta finansowa dla klientów Carrefoura

Jak podaje bank centralny, w październiku ubiegłego roku średnia prowizja za korzystanie z ROR-u wynosiła 14,24 zł miesięcznie w przypadku mikroprzedsiębiorców oraz 41,72 zł w przypadku firm z segmentu MSP. Dla porównania klienci indywidualni według danych z pierwszej połowy 2017 r. płacili za korzystanie z konta osobistego 4,74 zł miesięcznie.

Firmy płacą też więcej za usługi powiązane z rachunkami. Na przykład przelew zlecony w oddziale przez mikrofirmę kosztował średnio 10 zł a przez MSP – 13,42 zł. Klient indywidualny płacił za to 7,57 zł. Klienci biznesowi płacili także więcej za przelewy internetowe. W przypadku mikrofirm średnia stawka wynosiła 16 groszy a w przypadku MSP – 58 groszy. Dla porównania klienci indywidualni płacili za to średnio 10 groszy.

Przeczytajcie także: 600 terminali podczas finału WOŚP

Co ciekawe z analizy NBP wynika, że odwrotną zależność można zauważyć, jeśli wziąć pod uwagę opłaty związane z korzystaniem z kart debetowych. Tu firmy mają taniej. I tak średnia wysokość opłaty miesięcznej za korzystanie z debetówki dla mikroprzedsiębiorcy wynosiła 4,70 zł, dla firm z segmentu MSP – 3,60 zł a dla klienta indywidualnego – 5,07 zł. Wypłata gotówki z bankomatu banku obcego kształtowała się na poziomie 1,75 proc. dla mikrofirm i 2,37 proc. dla firm nieco większych, a dla klientów indywidualnych pozostawała na poziomie 2,92 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies