Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Poczta Polska inwestuje w automaty do odbioru przesyłek, ale bardzo ostrożnie

W ramach pilotażowego programu pierwsze urządzenia pojawiły się już w Warszawie

Pakomatic, bo tak nazywa się rozwiązanie, to samoobsługowe urządzenie, które pozwala samodzielnie odbierać i nadawać paczki w miejscu zamieszkania. Od paczkomatów InPostu różni się przede wszystkim lokalizacją. Zamiast urządzeń dostępnych dla wszystkich, ustawianych przy centrach handlowych czy ulicach, urządzenia Pakomatic stawia się przy domach wielorodzinnych. Zatem mamy do czynienia z "prywatnym paczkomatem", wyłącznie dla mieszkańców jednego bloku, ewentualnie osiedla. Podobne rozwiązania są już standardem np. w Finlandii, gdzie deweloperzy instalują takie urządzenia w nowych blokach.

Przeczytajcie także: Nowości od BGŻ BNP Paribas dla klientów Carrefoura

Kilka miesięcy temu Grzegorz Kurdziel, członek zarządu Poczty Polskiej zapowiadał, że będzie to jeden z pierwszych projektów wyłonionych z GammaRebels, programu skierowanego do start-upów i młodych innowatorów, jakim operator się zainteresuje. Wczoraj ogłoszono, że pierwsze urządzenie Pakomatic pojawiło się już na warszawskim Żoliborzu, przy ulicy Rydygiera – o czym napisała Wirtualna Polska. Jak udało mi się ustalić, Poczta nie ma w tym momencie szczegółowego harmonogramu wdrożenia projektu. Czeka na zakończenie pilotażu. Nie spodziewam się jednak, że w kilka miesięcy zainstaluje setki urządzeń Pakomatic w całym kraju. O instalacji takiego urządzenia decyduje bowiem wspólnota, spółdzielnia czy deweloper budujący blok. Montaż maszyny w starym budownictwie wydaje się mocno problematyczny, ze względu na brak miejsca, wymogi bezpieczeństwa itp.

Przeczytajcie także: Już 200 tys. użytkowników Android Pay w Polsce

Warto też zauważyć, że samo urządzenie należy do spółki Pakomatic a nie do Poczty Polskiej, choć operator miał wpływ na projekt. Ponadto kurierzy Poczty nie będą mieli tych urządzeń na wyłączność, a zatem będą dostępne dla wielu firm. Wynika z tego jasno, że jeśli narodowy operator zdecyduje się szerzej zainwestować w ten projekt, to w ograniczonej formie, niejako rozbudowując już istniejącą sieć punktów odbioru dostępnych dla jego klientów. Poczta Polska stawia bowiem także na odbiór przesyłek kurierskich w ramach click&collect na stacjach Orlen czy w sklepach Żabka i Freshmarket. Ponadto w samych placówkach ma już 40 urządzeń do odbioru paczek w Strefach 24h.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies