Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wciąż nie widać poprawy na rynku kart kredytowych

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że statystyki liczby kart kredytowych cały czas pogarszają się

W kwietniu działające w Polsce banki wydały 91,4 tys. kart kredytowych. To o 4,3 proc. mniej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. W okresie od początku stycznia do końca kwietnia wydano 345,8 tys. kart kredytowych, co również oznacza spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym o 2 proc.

Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że przy zmniejszającej się sprzedaży kart, rośnie dostępny dzięki nim limit kredytowy. Karty wydane w kwietniu 2015 r. miały limity w łącznej wysokości 377,3 mln zł. Było to o 8 proc. więcej niż w kwietniu przed rokiem. Natomiast karty wydane przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku miały limity o wartości 1,5 mld zł. To wzrost aż o 9,9 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

Przeczytaj także: Zamieszanie w sprawie regulacji rynku kart

Średni limit na przyznanej karcie kredytowej wyniósł 4 128 zł w kwietniu 2015r., w porównaniu do 3 660 zł rok wcześniej.

Nie dziwi specjalnie to, że limity rosną pomimo spadku liczby kart kredytowych. Dzieje się tak od dłuższego czasu. Wystarczy spojrzeć na statystyki NBP. W rekordowym IV kw. 2009 roku mieliście w portfelach 10,9 mln kart kredytowych. Zadłużenie z tego tytułu wynosiło wówczas, to już dane KNF, 15,2 mld zł.

Od tamtego czasu liczba kredytówek konsekwentnie spada. To efekt działań banków, które czyściły swoje bazy z nieużywanych kart, ale i rezultat decyzji klientów, którzy rezygnowali z trzymania niepotrzebnych plastików.

W rezultacie na koniec ubiegłego roku mieliście niewiele ponad 6 mln kart kredytowych. W tym czasie zaciągniete za ich pomocą zadłużenie również spadło, ale o wiele mniej. W grudniu ubiegłego roku wynosiło 12,7 mld zł.

Przeczytaj także: To mógł być rekordowy kwartał na rynku kart bankowych

Od kilku miesięcy jednak banki stawiają na sprzedaż kart kredytowych jako antidotum na spadek przychodów z obsługi transakcji, będący rezultatem administracyjnej obniżki prowizji z tego tytułu. Karta kredytowa pozwala zarabiać nie tylko na tej prowizji jak debetowa, ale i na odsetkach od zadłużenia.

Nowe produkty lub promocje kart kredytowych od kilku tygodni mają w ofercie m.in. Citi Handlowy, Pekao, Credit Agricole, BZ WBK. Jak widać, na razie ich działania nie przynoszą rezultatów w postaci wzrostu liczby wydanych kredytówek.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies