Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To był rekordowy kwartał dla kart w Polsce

Z danych Pekao można wnioskować, że w I kw. tego roku wykonaliście o kilkadziesiąt procent więcej transakcji bezgotówkowych kartami niż przed rokiem

Oficjalnych statystyk na temat popularności kart płatniczych w okresie od stycznia do marca jeszcze nie ma. Narodowy Bank Polski opublikuje je prawdopodobnie dopiero w połowie czerwca. Ale informacje przekazane przed chwilą przez Pekao są bardzo optymistyczne.

Bank, będący jednocześnie jednym z największych operatorów terminali płatniczych w Polsce, podał, że w I kw. w sklepach obsługiwanych przez jego terminale klienci wykonali 119 mln transakcji bezgotówkowych kartami, co oznacza wzrost o 103 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Przeczytaj także: Biedronka i Orlen promują karty

Oczywiście Pekao choć jest duży, nie może być do końca reprezentatywnym przykładem dla całego rynku. W połowie ubiegłego roku znacznie bardziej niż konkurencja zwiększył liczbę posiadanych przez siebie terminali dzięki kontraktowi z Biedronką. Zanim to się stało, miał ok. 50 tys. terminali, a dzięki umowie z największą w Polsce siecią dyskontów niemal z dnia na dzień zwiększył tę liczbę o ok. 14 tys. urządzeń.

Mimo to opublikowane dziś dane mówią o dużym wzroście transakcyjności klientów. Po skorygowaniu o „efekt Biedronki” w skali roku na pewno można go szacować na co najmniej 40-50 proc. A to oznacza, że wysoka dynamika z poprzednich okresów została utrzymana lub wciąż przyspiesza.

Dla przypomnienia, w IV kw. 2014 roku na całym rynku zanotowano 538 mln transakcji bezgotówkowych kartami, co oznacza wzrost w stosunku rocznym o ok. 40 proc. Natomiast w III kw. tych transakcji było ponad 476 mln, a wzrost roczny wyniósł ok. 30 proc.

Przeczytaj także: Unijne rozporządzenie o interchange opublikowane

Impulsem do przyspieszenia transakcyjności było obniżenie interchange. To prowizja, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Opłata w lipcu ubiegłego roku została obniżona z ok. 1,3 do 0,5 proc. Wówczas też Biedronka zdecydowała się rozpocząć akceptację kart a transakcyjność zaczęła szybko rosnąć.

Natomiast dobre wyniki Pekao pod względem przyspieszenia liczby transakcji w jego terminalach zaowocowały przyznaniem mu tytułu „Biznes Lidera Rynku” podczas londyńskiej konferencji „Contactless Inteligence” poświęconej płatnościom zbliżeniowym. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń branży płatniczej w Europie, odbywające się pod auspicjami Visy Europe.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies