Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blokowanie rachunku na trzy dni lub wykreślenie firmy z rejestru VAT. To nowe uprawnienia rządu. Ustawa o STIR podpisana

Prawo, które zacznie obowiązywać już od stycznia, ma ukrócić przestępstwa podatkowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, tzw. STIR. Rozwiązanie to tworzy nowy kanał wymiany informacji pomiędzy bankami a skarbówką i zakłada, że dzięki niemu Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła analizować przepływy finansowe firm i z większą skutecznością niż do tej pory wykrywać wyłudzenia podatków, w szczególności VAT-u.

Przeczytajcie także: Oto pierwsze w Polsce konto bankowe dla graczy

Zgodnie z nowymi przepisami banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zostaną zobowiązane do przekazywania do STIR wielu danych dotyczących ich klientów firmowych, w tym takich, które stanowić mogą tajemnicę bankową lub zawodową w przypadku SKOK-ów. Dane te będą analizowane i mają posłużyć wykrywaniu takich przestępstw jak np. wystawianie faktur na firmy – słupy.

Podpisana przez prezydenta ustawa daje dodatkowe uprawnienia skarbówce. Szef KAS będzie mógł np. zablokować na trzy dni rachunki bankowe firmy, którą podejrzewa o oszustwa podatkowe. Blokada będzie mogła zostać przedłużona nawet do 3 miesięcy, jeśli będzie istniało podejrzenie, że wyłudzenie ma wartość wyższą niż 10 tys. euro. Administracja skarbowa będzie też mogła wykreślić firmę z rejestru VAT-owców. Na stronie internetowej resortu finansów publikowana będzie lista takich firm.

Przeczytajcie także: Ustawa o split payment podpisana

STIR ma być jednym z najważniejszych elementów rządowego planu uszczelniania systemu podatkowego. Inną jego częścią ma być rejestr faktur oraz mechanizm split payment, czyli podzielona płatność za faktury. Split payment zakłada, że VAT zawarty w kwocie faktury będzie trafiać na oddzielny rachunek bankowy. Posiadacz tego rachunku będzie miał ograniczony dostęp do zdeponowanych tam pieniędzy. Ustawa o split payment została już także podpisana. Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies