Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ETS: Uber to firma transportowa. Może być objęty przepisami regulującymi taksówki

Uber konsekwentnie utrzymywał do tej pory, że nie świadczy usług transportowych, a jedynie dostarcza oprogramowanie, które kojarzy kierowców i osoby chcące zamówić przejazd

Usługi świadczone przez Ubera, polegające na organizowaniu przejazdów poprzez łączenie kierowców i pasażerów w aplikacji, powinny być traktowane jako działalność transportowa. Dlatego każdy kraj członkowski może samodzielnie określić warunki, na jakich są one świadczone – ogłosił dzisiaj Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Przeczytajcie także: Uber upodabnia się do taksówek

ETS wydał orzeczenie w związku ze skargą złożoną przez organizację zrzeszającą barcelońskich taksówkarzy. Zarzucali oni Uberowi, że jego działalność narusza zasady uczciwej konkurencji. Uber konsekwentnie utrzymywał do tej pory, że nie świadczy usług transportowych, a jedynie dostarcza aplikację, która kojarzy kierowców i osoby chcące zamówić przejazd.

Przeczytajcie także: mytaxi wchodzi w drogę Uberowi w Warszawie

Dzisiejsza decyzja ETS ma właściwie znaczenie czysto symboliczne. Niezależnie od niej wiele krajów Unii Europejskiej i tak podjęło już decyzję, by uregulować działalność firm takich jak Uber. Projekt ustawy wprowadzającej obowiązek posiadania licencji przez samego Ubera jak i współpracujących z nim kierowców powstał też w Polsce. Pisałem o tym w tym tekście.

Uber niejako uprzedza decyzje władz. W tym tygodniu zastąpił usługę UberPOP usługą UberX a część jego kierowców posiada już kasy fiskalne i przyjmuje opłaty gotówką.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies