Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Turysto, nie płacz po biletach u kierowcy autobusu w Warszawie. Oto jak łatwo kupisz je przez smartfona…

Od 1 stycznia przyszłego roku u prowadzących stołeczne autobusy i tramwaje nie będzie można już kupować papierowych biletów

Jak czytam w Gazecie Wyborczej, decyzja warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego tłumaczona jest m.in. troską o punktualność stołecznych autobusów i tramwajów. Co ciekawe zbiega się w czasie z udostępnieniem możliwości zakupu biletów przez aplikację mobilną kolejnego, czwartego już w Warszawie operatora. Przypomnę, że od kilku dni bilety na autobus, metro czy tramwaj w stolicy możecie kupować nie tylko przez apki moBiLet, mPay i SkyCash, ale także i Jakdojade.

Przeczytajcie także: PKO odblokowuje logowanie przez FaceID

Rezygnacja warszawskiego ZTM z dystrybucji papierowych biletów przez prowadzących pojazdy może więc stać się dobrą okazją do wypróbowania płatności zdalnych. Dotyczyć to będzie zapewne tych osób, które stołeczną komunikacją podróżują okazjonalnie i nie posiadają biletu miesięcznego. W szczególności zatem z zakupu biletu przez smartfona skorzystać powinni turyści odwiedzający Warszawę.

Przeczytajcie także: Zapłaciłem kartą w pierwszym Soft POS-ie

Tymczasem zakup biletu przez aplikację mobilną nie jest procesem nadmiernie skomplikowanym. Wystarczy pobrać na smartfon jedną z wymienionych wyżej aplikacji i zarejestrować się u jej operatora. Następnie należy zasilić wirtualną portmonetkę środkami, za które będzie można kupić bilet. Alternatywnie płatności można dokonać bezpośrednio z rachunku osobistego bądź z rachunku karty. Poniżej lista aplikacji umożliwiających zakup biletów komunikacji miejskiej w Warszawie wraz z krótkim opisem tego procesu.

Jakdojade
Jak wspomniałem, aplikacja ta od kilku dni pozwala na kupowanie biletów miejskich w Warszawie. Umożliwia powiązanie z nią karty płatniczej. Aby to zrobić, należy podać jednorazowo dane zawarte na plastiku, włącznie z trzycyfrowym kodem zabezpieczającym z rewersu oraz kodem jednorazowym, jeżeli wydawca karty udostępnia usługę 3D Secure. Po przejściu tego procesu płatność za bilet odbywa się właściwie jednym kliknięciem, wystarczy wskazać w aplikacji kartę jako sposób płatności za bilet.

Drugą formą płatności za bilet w Jakdojade jest system Blik. Po wskazaniu tego instrumentu w aplikacji należy wybrać swój bank i wprowadzić kod Blik a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji swojego banku. Potwierdzając płatność w bankowości mobilnej można zapamiętać Jakdojade jako odbiorcę zaufanego. Dzięki temu w przyszłości nie trzeba będzie wprowadzać kodu, tylko od razu zatwierdzać transakcje w aplikacji bankowej.

moBiLET
Ta aplikacja umożliwia dokonanie płatności za bilet ze środków w wirtualnej portmonetce albo przy pomocy powiązanej z nią karty. Ta druga opcja działa podobnie jak w opisanej wyżej aplikacji Jakdojade. Natomiast wirtualną portmonetkę można zasilić za pośrednictwem usług Przelewy24 lub Sofort. Ta pierwsza polega na doładowaniu portmonetki przelewem typu pay by link. Czyli po wyborze banku jesteście przekierowywani na jego stronę, gdzie musicie się zalogować i autoryzować doładowanie. Przelewy24 pozwalają również na autoryzację transakcji kodem Blik.

Natomiast metoda doładowania portmonetki za pośrednictwem firmy Sofort wykorzystuje okryty złą sławą w Polsce bezpośredni dostęp do rachunku bankowego. Korzystając z tej opcji będziecie musieli podać firmie Sofort login i hasło do rachunku bankowego oraz autoryzować kodem jednorazowym np. z SMS przelew zlecony w Waszym imieniu przez operatora usługi.

mPay
Operator tej aplikacji umożliwia dokonywanie płatności powiązaną z nią kartą płatniczą, ze środków w wirtualnej portmonetce oraz Masterpassem. Powiązanie karty odbywa się podobnie jak w opisanych wyżej aplikacjach. Natomiast doładowanie portmonetki wykonywane za pośrednictwem firmy eCard jest możliwe poprzez przelew pay by link lub kodem Blik. W tym drugim przypadku można zapamiętać mPay jako odbiorcę zaufanego, dzięki czemu w przyszłości przepisywanie kodu nie będzie konieczne.

Z kolei Masterpass to cyfrowy portfel oferowany przez Mastercarda. Można do niego podpiąć karty różnych wydawców oraz różnych organizacji płatniczych. Wskazując Masterpass jako formę płatności w mPay obciążycie rachunek karty, która w portfelu Masterpass jest ustawiona jako domyślna. Aktualnie trwa promocja, w ramach której za każdy bilet o wartości od 1 do 5 zł płacicie Masterpassem tylko jeden złoty.

SkyCash
To obecnie najbardziej popularna w Polsce aplikacja do płatności zdalnych. Wydaje mi się, że posiada także najszerszy wachlarz metod płatniczych. Za bilet w Warszawie możecie przy pomocy SkyCash zapłacić z konta wirtualnej portmonetki, Masterpassem lub podpiętą kartą.

SkyCash oferuje również wiele metod doładowania konta. Można więc to zrobić m.in. z rachunku powiązanej karty bankowej, poprzez usługę Przelewy24, za pośrednictwem firmy PayU oraz cyfrowego portfela Visa Checkout – konkurenta Masterpassa. Jeżeli wybierzecie zasilenie przez Przelewy24, transakcje wykonacie pay by linkiem. PayU pozwala na zasilenia pay by linkiem, Blikiem oraz z karty powiązanej z usługą Android Pay.

Fot. SkyCash

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies