Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ukradli dowód? Zastrzegaj jak najszybciej, teraz także przez internet

Biuro Informacji Kredytowej wprowadziło nową usługę – zastrzeganie zgubionego lub skradzionego dowodu osobistego

Służby prasowe BIK zapewniają, że to całkowicie bezpłatna usługa, dostępna od dziś dla klientów posiadających konto na portalu BIK, które w wersji podstawowej również jest bezpłatne.

Przeczytaj także: Musisz wypłacić gotówkę kartą kredytową? Możesz zaoszczędzić...

Aby zastrzec dokument wystarczy zalogować się na swoje konto BIK i złożyć odpowiednią dyspozycję. Wiadomość o zastrzeżeniu dowodu w trybie online dotrze do wszystkich banków prowadzących działalność w Polsce.

To ważne, bo większość klientów banków wciąż żyje w przeświadczeniu, że o utracie dowodu w pierwszej kolejności powiadomić trzeba policję. To jednak nie niweluje ryzyka wykorzystania dokumentu przez przestępców np. poprzez wyłudzenie kredytu w banku. Aby dowód osobisty nie mógł zostać w tym celu wykorzystany, powinien trafić do bankowej bazy dokumentów zastrzeżonych.

Do tej pory, aby dopisać swój dowód do tej bazy, należało udać się do oddziału własnego banku lub do placówki jednej z kilku instytucji, które świadczą usługi zastrzegania dokumentów wszystkim, nie tylko swoim klientom. Na tej liście znajdują się na przykład PKO BP, Bank Pocztowy czy Euro Bank.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie płacić w internecie

Ale to niewygodne a często niewykonalne. Szczególnie podczas zagranicznych podróży. W takim wypadku usługa BIK-u niesie dodatkową wartość. Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszej rejestracji na portalu BIK. W procesie rejestracji konta podaje się dane dowodu osobistego, który w przyszłości będzie mógł być szybko zastrzeżony na wypadek jego utraty.

Rejestracji na portalu BIK można dokonać zdalnie, po potwierdzeniu swojej tożsamości poprzez przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. Można też użyć tradycyjnej poczty i wysłać ksero dowodu listem poleconym.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies