Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przybywa kart i terminali, ale wciąż jest słabo. Zobaczcie jak Polska wygląda na tle Unii wg EBC

Polska znajduje się na końcu europejskiej stawki pod względem liczby kart i POS-ów. Ale goni czołówkę, jeśli idzie o ich używanie

Dane, które poniżej Wam pokazuję, znalazły się we wrześniowym raporcie "Payments Statistics" Europejskiego Banku Centralnego. Adam Tochmański, dyrektor departamentu systemu płatniczego w Narodowym Banku Polskim przedstawił jego fragmenty podczas odbywającej się wczoraj w Warszawie konferencji Cashless Forum Poland.

Przeczytajcie także: Oto nowy format oddziału BGŻ BNP Paribas

Jak wynika zatem ze statystyk EBC, choć kart płatniczych w Polsce sukcesywnie przybywa, to pod względem ich liczby na jednego mieszkańca wciąż jesteśmy na jednej z ostatnich pozycji w UE. Wskaźnik dla Polski na koniec ubiegłego roku wynosił 0,96. Gorzej było tylko na Węgrzech i w Rumunii. Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosiła 1,57, a dla Strefy Euro – 1,53. Najlepiej pod tym względem wypadł Luksemburg, którego obywatel miał średnio 3,78 karty płatniczej w portfelu i Wielka Brytania – 2,51.

Nieco lepiej było, jeśli idzie o liczbę transakcji wykonanych kartami w przeliczeniu na mieszkańca. W Polsce w ubiegłym roku było to średnio 83,3. Gorzej było w takich krajach jak m.in. Hiszpania czy Niemcy. Średnia dla Unii wynosiła 116,6 a dla Strefy Euro – 97,1. Jeszcze lepiej przedstawiała się sytuacja pod względem liczby transakcji wykonanych pojedynczą kartą. W Polsce było to ponad 84 transakcje i dało jej to ósmą pozycję w Unii. Średnia dla UE wynosiła 62 a dla Strefy Euro – 59. Widać, że karty, które zostały wydane przez banki raczej nie leżą w szufladach.

Przeczytajcie także: Z danych NBP wynika, że ceny w bankach nie rosną

Trochę podobna sytuacja jest, jeśli wziąć pod uwagę liczbę terminali. W przeliczeniu na milion mieszkańców było ich stosunkowo mało, ale te które funkcjonowały na rynku, niewiele miały czasu na odpoczynek. EBC podaje, że w 2016 roku na milion Polaków przypadało 13,8 tys. POS-ów. Średnia dla Strefy Euro to prawie 26 tys. a dla UE – ponad 24 tys. Gorszy wskaźnik od polskiego był tylko na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.

Z danych EBC wynika, że średnio w Unii w pojedynczym terminalu zrealizowano w 2016 r. 4 tys. transakcji bezgotówkowych. W Strefie Euro było ich jeszcze mniej, bo 3,1 tys. Dla Polski wskaźnik ten wyniósł 5,8 tys., co pozwoliło jej zająć pod tym względem ósme miejsce w UE. Lepiej od Polski wypadają m.in. Dania – 13,2 tys., Szwecja – 10,2 tys. czy Belgia – 8 tys.

Fot. Ingenico

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies