Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Biometria wystartowała w BZ WBK

Bank wprowadził podpis oparty o technologię biometrii naczyń krwionośnych w kilku oddziałach w Lubinie i Warszawie

O tym, że BZ WBK zamierza rozpocząć testy biometrii serwis cashless.pl pisał już w marcu. Teraz staje się to faktem. Biuro prasowe instytucji podało, że podpis biometryczny oparty o technologię finger vein jest już dostępny pilotażowo w kilku oddziałach w Warszawie i Lubinie.

BZ WBK to już trzeci bank, który eksperymentuje z rozwiązaniem finger vein dostarczanym na polski rynek przez firmę Hitachi. Wcześniej czytniki biometryczne zainstalowano w oddziałach BPH oraz Getinu. Również firma IT Card, operator sieci bankomatów Planet Cash, podjęła decyzję o wyposażeniu wszystkich urządzeń w czytniki biometryczne, dzięki czemu gotówkę można wypłacać bez karty a jedynie identyfikując się palcem.

Przeczytaj także: Biometryczne bankomaty Panet Cash wkrótce dla klientów Blika

Wprowadzenie biometrii finger vein w BZ WBK ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i szybkości transakcji w oddziałach, zwiększenie wygody dostępu do usług bankowych, ale przede wszystkim znaczące ograniczenie obiegu tradycyjnych dokumentów. – Nowe rozwiązanie może przyczynić się do redukcji papierowej dokumentacji nawet o 80 proc. – uważa Paweł Wieczorek, członek zarządu BZ WBK.

W przypadku pozytywnego przebiegu pilotażu Bank Zachodni WBK planuje wdrożyć technologię finger vein we wszystkich swoich placówkach. Obecnie w banku rozważany jest również pilotaż w innych kanałach dostępu do usług finansowych tj. bankomatach oraz usługach bankowości elektronicznej (dla klientów korporacyjnych).

Przeczytaj także: Nie potrzebują telefonu aby płacić mobilnie

Aby skorzystać z technologii finger vein, klient musi udać się do placówki banku i wprowadzić do bazy swoje dane. Następnie będzie mógł autoryzować transakcje przykładając jedynie palec do czytnika. Przedstawiciele Hitachi deklarują, że nie ma ryzyka oszustwa, polegającego na próbie odcięcia palca ofierze i autoryzacji transakcji przy jego pomocy. Identyfikacja klienta odbywa się bowiem na podstawie wzoru naczyń krwionośnych a nie odcisków palców. System rozpoznaje więc tylko w pełni ukrwione naczynia.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies