Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie potrzebują telefonu, aby płacić mobilnie

Podczas gdy w Europie i Stanach trwa batalia o wykreowanie standardu płatniczego z wykorzystaniem smartfonów, istnieją rozwiązania mobilne, które do płatności nie potrzebują komórek

Mowa o systemach płatniczych wykorzystujących biometrię. Zarówno Ingenico jak i Verifone, czyli dwaj liderzy rynku terminali POS, posiadają już w ofercie urządzenia umożliwiające przyjmowanie płatności np. poprzez odcisk palca. Takie terminale funkcjonują w kilku krajach świata. – Wykorzystywane są nie tylko jako narzędzia akceptacji płatności bezgotówkowych, ale także jako mobilne punkty obsługi bankowej – mówi Piotr Waś, szef biura Ingenico na Polskę i kraje bałtyckie.

Jeżeli chcielibyście zwiedzić świat lub przynajmniej Europę, ale boicie się, że Was na to nie stać, koniecznie musisie poznać tę aplikację

Podkreśla, że biometria wykorzystywana jest dziś w krajach, w których infrastruktura finansowa jest słabo rozwinięta, a więc przede wszystkim w Afryce i w Azji. Na szczególną uwagę zasługuje użycie terminali biometrycznych w Indiach – drugim najludniejszym państwie świata. W rezultacie współpracy z tamtejszymi instytucjami finansowymi Ingenico dostarczyło do Indii 31 tys. bezprzewodowych terminali z czytnikami linii papilarnych. Takie urządzenia biometryczne wykorzystywane są również m.in. w Republice Południowej Afryki, w Ghanie, Demokratycznej Republice Konga, w Zambii, Ugandzie, Tanzanii czy Kenii. Z kolei firma Verifone najwięcej terminali biometrycznych dostarczyła do Nigerii.

W Polsce jak dotąd nie wdrażano terminali płatniczych wyposażonych w technologię biometryczną. Jest ona za to wykorzystywana w bankomatach sieci Planet Cash, w oddziałach banku BPH oraz w Getin Pointach, czyli automatycznych punktach obsługi Getin Noble Banku. Wszystkie trzy projekty bazują na biometrii naczyń krwionośnych. To rozwiązanie wymyślone w Japonii i charakteryzujące się, wedle zapewnień jego dostawcy, największym stopniem bezpieczeństwa.

Po przejęciu mniejszego konkurenta przez Aliora marka Meritum zniknie z rynku jeszcze w tym roku

W przeciwieństwie do biometrii linii papilarnych, biometria naczyń o nazwie finger vein ma być o wiele trudniejsza do skompromitowania. Przy tym nie niesie ryzyka wycieku danych osobowych, gdyż w bazie wykorzystywanej w tej technologii, nie są przechowywane obrazy struktur żył palców, a jedynie kody liczbowe, wyliczone na podstawie tych obrazów.

Aby usługi finansowe w oparciu o rozwiązania biometryczne mogły się rozwinąć w Polsce lub innym kraju UE, najpierw trzeba by zbudować odpowiednią infrastrukturę. Musiałaby więc powstać ogólnokrajowa baza zawierająca dane biometryczne klientów, a bankomaty, oddziały banków czy terminale płatnicze musiałyby zostać wyposażone w czytniki. Na razie nie ma to uzasadnienia ekonomicznego.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies