Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BZ WBK rozpoczyna testy biometrii

Czytniki naczyń krwionośnych pojawią się w jednej z placówek banku w Lubinie

Biometryczny eksperyment w BZ WBK rozpocznie się w przyszłym kwartale. Dzięki czytnikom zainstalowanym w oddziale będzie można ograniczyć obieg papierowych dokumentów oraz usprawnić i przyspieszyć obsługę klientów.

Przeczytaj także: Biometryczne bankomaty Panet Cash wkrótce dla klientów Blika

Ci, aby cokolwiek załatwić, np. zawrzeć umowę, już nie będą musieli legitymować się dokumentem tożsamości i podpisywać papierowych dokumentów. Wszystko zatwierdzą przykładając palec do czytnika. Być może w przyszłosci na tej samej zasadzie będą mogli też wypłacać gotówkę z bankomatów.

Przeczytaj także: Blik ma już pół miliona potencjalnych klientów

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają testy i kiedy zapadaną decyzje co do przyszłości biometrii w BZ WBK. Jego przedstawiciele twierdzą, że zdecydowali się na eksperyment ze względu na rosnące zainteresowanie biometrią wśród klientów, wywołane przez instalację czytników linii papilarnych w niektórych smartfonach.

Jednak biometria naczyń krwionośnych to zupełnie inna technologia niż ta stosowana w telefonach. Rozwiązanie o nazwie finger vein dostarczane przez japońską firmę Hitachi, do identyfikacji klienta wykorzystuje unikalną strukturę naczyń krwionośnych w palcu człowieka. Dzięki temu systemu nie można oszukać np. posługując się palcem odciętym ofierze napadu.

Przeczytaj także: Blik wkróce w Getinie

Zgodnie z deklaracjami Hitachi technologia jest również bezpieczna pod kątem ochrony danych osobowych. W bazie nie są bowiem przechowywane wzory naczyń krwionośnych poszczególnych klientów a jedynie kody wyliczone specjalnym algorytmem na podstawie ich obrazu.

Obecnie na polskim rynku biometrię finger vein wykorzystuje bank BPH w oddziałach oraz Getin w automatycznych Getin Pointach a także firma IT Card, która w czytniki naczyń krwionośnych wyposażyła sieć swoich bankomatów pod marką Planet Cash.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies