Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe możliwości w aplikacji BZ WBK

Można już próbować otworzyć konto przez smartfona, ale proces wymaga dopracowania

Ostatnia aktualizacja aplikacji mobilnej BZ WBK przyniosła kilka nowości. Wśród nich jest m.in. możliwość wykonywania wewnętrznych przelewów walutowych, czy ułatwienie zakupów biletów komunikacji miejskiej i wnoszenie opłat za postój w płatnych strefach parkowania.

Przeczytaj także: BZ WBK jednym z trzech polskich banków na Instagramie

Jednak ja chciałbym zwrócić Waszą uwagę na inną nowość, a mianowicie na umożliwienie założenia rachunku rozliczeniowego bezpośrednio poprzez aplikację mobilną. O tym, że bank ma taki zamiar, pisałem kilka tygodniu temu. Teraz stało się to faktem.

zrzut

Co ciekawe BZ WBK nie jest pierwszym bankiem na naszym rynku, który pozwala na zakładanie konta przez aplikację. Wcześniej funkcja taka znalazła się np. w aplikacjach Meritum Banku czy Banku Smart. Wydaje mi się, że wkrótce stanie się ona standardem w bankowości mobilnej, podobnie jak pomału staje się standardem możliwość zaciągania pożyczek gotówkowych.

Jednak w przypadku aplikacji BZ WBK funkcja otwierania konta wymaga jeszcze dopracowania. Do pewnego momentu wszystko przebiega jak należy, choć niewygodne jest wpisywanie na niewielkim wyświetlaczu smartfona danych, takich jak imię, nazwisko czy adres zamieszkania. Aplikacja nie potrafi wczytać tych informacji z dowodu osobistego, który użytkownik musi w trakcie procesu sfotografować.

Przeczytaj także: Zbliżeniowe płatności mobilne w BZ WBK już w lipcu

Prawdziwe problemy zaczynają się w momencie, gdy użytkownik chce potwierdzić aktywację rachunku przelewem z innego banku. Odbywa się to za pomocą tzw. pay by linka - po wybraniu tej opcji klient jest przekierowywany do serwisu transakcyjnego swojego banku, gdzie wykonanie przelewu musi potwierdzić hasłem jednorazowym.

Już to jest niewygodne na smartfonach. Pay by linki wymyślono do wykonywania przelewów na ekranach komputerów, a nie na urządzeniach mobilnych. Zwykle jednak daje się to zrobić. W przypadku aplikacji BZ WBK mi się nie udało.

Tuż przed przekierowaniem do serwisu Banku Śląskiego, z którego chciałem wykonać pay by linka, pojawiło się na ekranie ostrzeżenie o dokładnym wypełnieniu przelewu. Wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej. Niestety, aplikacja uniemożliwia wykonywanie zrzutu ekranu na tym etapie, wobec tego aby Wam to pokazać, musiałem zrobić zdjęcie. A że nie jest wybitnym fotografem, to wybaczcie mi jego złą jakość.

bzwbk crop

Niestety, ostrzeżenia nie da się w żaden sposób zmniejszyć ani zamknąć. W związku z tym nie można przejść do ostatniego etapu aktywacji rachunku. Jednocześnie komunikat dokładnie zasłania numer konta, na który należy wykonać przelew, zatem nie można procesu dokończyć metodą chałupniczą, np. zapisując numer i wykonując przelew z komputera.

Nie wiem, czy problem występuje na wszystkich telefonach i systemach. Ja używam smartfona z najnowszym systemem Android. Przydałoby się, żeby ten błąd został szybko wyeliminowany. Na dziś przynajmniej dla części użytkowników smartfonów funkcja jest kompletnie nieprzydatna i może tylko zrazić do aplikacji i BZ WBK w ogóle.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies