Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zbliżeniowe płatności mobilne w BZ WBK już w lipcu

Pierwsi telefonem będą mogli płacić użytkownicy kart debetowych

Prace banku nad udostępnieniem mobilnych płatności zbliżeniowych w oparciu o technologię HCE są bardzo zaawansowane. – Użytkownicy kart debetowych zapłacą telefonem już latem. Natomiast posiadacze kart kredytowych będą musieli poczekać do jesieni – powiedział na zakończonej kilka godzin temu konferencji prasowej Tadeusz Kościński, odpowiedzialny w BZ WBK za obszar kart płatniczych.

Przeczytaj także: BPH wystartował z płatnościami mobilnymi

Technologia HCE umożliwia płatności telefonem w analogiczny sposób jak zbliżeniową kartą bankową. Potrzebny jest jedynie odpowiedni smartfon z wbudowanym modułem bezstykowym i systemem Android. Dane karty przechowywane są w chmurze obliczeniowej.

To przewaga tego rozwiązania nad modelem, w którym dane karty przechowywane są na karcie SIM telefonu komórkowego. Aby z takiego rozwiązania klienci mogli korzystać ich bank musi najpierw zawrzeć umowę z operatorem komórkowym. A to bardziej skomplikowane i droższe.

Przedstawiciele BZ WBK zadeklarowali, że z płatności HCE będą mogli korzystać zarówno użytkownicy kart MasterCard jak i Visa. – Znamy wymogi obu organizacji w tym zakresie. Przygotowujemy rozwiązanie umożliwiające płatności mobilne niezależnie od tego, której organizacji kartą posługuje się klient – stwierdził Tomasz Niewiedział, kierujący bankowością internetową i mobilną w BZ WBK.

Przeczytaj także: W II poł. ubiegłego roku karty zdrożały, ale nieznacznie

Podkreślił także, iż rozwiązanie nad którym pracuje bank ma pozwolić na dokonywanie transakcji w trybie offline. Dzięki temu płacić telefonem będzie można nawet wtedy, gdy smartfon nie będzie połączony z internetem.

Obecnie jedynym bankiem w Polsce oferującym płatności HCE jest Pekao, który w grudniu ubiegłego roku udostępnił rozwiązanie przygotowane wspólnie z MasterCardem. Testy z Visą przeszedł Getin Noble Bank.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies