Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Danske Bank proponuje wspólną e-koronę dla Danii, Szwecji i Norwegii. Ma konkurować z Apple Pay

100 lat temu te trzy kraje stworzyły unię monetarną. Jest pomysł, by ponownie postawić na wspólny elektroniczny pieniądz i powstrzymać ekspansję globalnych graczy w obszarze płatności

O pomyśle stworzenia cyfrowego pieniądza wspólnego dla trzech krajów skandynawskich pisze Bloomberg. Autor tekstu przypomina, że w 1873 r. Szwecja i Dania a później Norwegia zawarły unię monetarną, w której ustanowiono koronę powiązaną z kursem złota.

Przeczytajcie także: Bacca ma trwały nośnik oparty o blockchain

Danske Bank a właściwie jego spółka MobilePay zajmująca się płatnościami cyfrowymi, proponuje, aby powrócić do tej idei. Tym razem jednak trzy skandynawskie kraje stworzyłyby wspólną walutę cyfrową. Zdaniem pomysłodawców mogłyby wówczas konkurować z takimi globalnymi potęgami jak Apple Pay, Samsung Pay i Android Pay.

Pomysł pojawił się teraz, ponieważ Apple Pay przygotowuje się właśnie do wejścia na rynki tych krajów. W regionie można już płacić za pomocą Samsung Pay, a inny gigant Alipay podpisał już porozumienia udostępniające jego płatności chińskim turystom podróżującym po Skandynawii.

Przeczytajcie także: Czy będziecie płacić w wirtualnej rzeczywistości?

Walka toczy się o coś więcej niż tylko rynek płatności. Jak przypomina autor artykułu, europejska ekspansja koncernów chińskich, amerykańskich i koreańskich zbiega się w czasie z nowymi przepisami, które wkrótce pozwolą firmom obsługującym płatności pozyskiwać dane finansowe klientów banków. Mowa oczywiście o dyrektywie PSD II. A takimi danymi instytucje dzielić się nie lubią.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies