Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Danske Bank proponuje wspólną e-koronę dla Danii, Szwecji i Norwegii. Ma konkurować z Apple Pay

100 lat temu te trzy kraje stworzyły unię monetarną. Jest pomysł, by ponownie postawić na wspólny elektroniczny pieniądz i powstrzymać ekspansję globalnych graczy w obszarze płatności

O pomyśle stworzenia cyfrowego pieniądza wspólnego dla trzech krajów skandynawskich pisze Bloomberg. Autor tekstu przypomina, że w 1873 r. Szwecja i Dania a później Norwegia zawarły unię monetarną, w której ustanowiono koronę powiązaną z kursem złota.

Przeczytajcie także: Bacca ma trwały nośnik oparty o blockchain

Danske Bank a właściwie jego spółka MobilePay zajmująca się płatnościami cyfrowymi, proponuje, aby powrócić do tej idei. Tym razem jednak trzy skandynawskie kraje stworzyłyby wspólną walutę cyfrową. Zdaniem pomysłodawców mogłyby wówczas konkurować z takimi globalnymi potęgami jak Apple Pay, Samsung Pay i Android Pay.

Pomysł pojawił się teraz, ponieważ Apple Pay przygotowuje się właśnie do wejścia na rynki tych krajów. W regionie można już płacić za pomocą Samsung Pay, a inny gigant Alipay podpisał już porozumienia udostępniające jego płatności chińskim turystom podróżującym po Skandynawii.

Przeczytajcie także: Czy będziecie płacić w wirtualnej rzeczywistości?

Walka toczy się o coś więcej niż tylko rynek płatności. Jak przypomina autor artykułu, europejska ekspansja koncernów chińskich, amerykańskich i koreańskich zbiega się w czasie z nowymi przepisami, które wkrótce pozwolą firmom obsługującym płatności pozyskiwać dane finansowe klientów banków. Mowa oczywiście o dyrektywie PSD II. A takimi danymi instytucje dzielić się nie lubią.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies