Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To może być kolejne Amber Gold. UOKiK ostrzega przed piramidą finansową wykorzystującą kryptowaluty

Dzisiejszy komunikat urzędu to nie pierwsze w ostatnim czasie doniesienie o nie do końca jasnych biznesach, z cyfrowymi walutami w tle

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował dziś komunikat, w którym przestrzega przed współpracą z podmiotem OneLife Network Limited, zarejestrowanym na Belize. Spółka zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy, oferując możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. Wraz z zakupionym pakietem edukacyjnym konsument otrzymuje żetony. Dzięki nim może nabyć kryptowalutę OneCoin.

Przeczytajcie także: mBank ostrzega przed wirusem na Androida

Jak donosi UOKiK pakiety nie są tanie, kosztują od 110 euro do nawet 27,5 tys. euro. Każdy z konsumentów, który namówi inne osoby do kupna pakietów edukacyjnych, jest odpowiednio wynagradzany – tworzy się hierarchiczna struktura, w której wypłaty są możliwe, o ile ciągle będą przystępować kolejni uczestnicy. A to przypomina klasyczną piramidę finansową. Budowanie systemu wynagradzania w oparciu o taką konstrukcję jest zakazane.

Tymczasem dzisiejszy komunikat o OneLife to nie pierwsze w ostatnim czasie ostrzeżenie przed inwestowaniem w podejrzane instrumenty oparte o kryptowaluty. W połowie sierpnia Polskie Stowarzyszenie Bitcoin na swoim profilu na Facebooku opublikowało wpis, w którym zaleca daleko idącą ostrożność w kontaktach z firmami, które na fali wzrostu popularności kryptowalut oferują nieprzejrzyste produkty finansowe, umożliwiające inwestycje w cyfrowe pieniądze.

Przeczytajcie także: Ciekawa metoda oszustwa na terminal płatniczy

Jednym z nich jest Dascoin, o którym już w maju pisał Maciek Samcik na swoim blogu. Jego materiał możecie znaleźć tutaj. Pamiętajcie więc aby nie inwestować pieniędzy w instrumenty, które oferują zdecydowanie ponadprzeciętną stopę zwrotu i mają nie do końca jasną strukturę. Nie wiem, czy zamieszanie wokół kryptowalutowych piramid finansowych można już przyrównać do afery Amber Gold, ale jeżeli w przyszłości okaże się, że ktoś straci na tym pieniądze, żeby nie było, że ktoś inny przed tym nie ostrzegał.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies