Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny bank z aplikacją na tablety. Czy to już trend?

BZ WBK poinformował o zakończeniu prac nad aplikacją na tablety z systemem operacyjnym Android i iOS. Pracuje też nad rozwiązaniem na Windows.

Zaprezentowana przez BZ WBK aplikacja ma kilka ciekawych funkcji. To, na co najbardziej warto zwrócić uwagę, to możliwość połączenia video z konsultantem. Tzw. videoczaty są już znane na polskim rynku. Rozmowę online z doradcą bankowym oferuje kilka instytucji, m.in. mBank i Alior. Po raz pierwszy udało się ją jednak zaimplementować do aplikacji mobilnej. Zresztą nie tylko na tablety. Możliwość rozmowy na żywo z bankierem BZ WBK wprowadził także do aplikacji na smartfony.

Inną ciekawą funkcjonalnością tabletowej aplikacji BZ WBK jest możliwość konfigurowania jej z poziomu komputera osobistego. Klient może wybrać najpotrzebniejsze czy też najczęściej wykorzystywane funkcje i umieścić je na głównej stronie aplikacji, ukazującej się po zalogowaniu. Apka umożliwia oczywiście wykonywanie przelewów, sprawdzanie historii transakcji czy przegląd finansów. Rozwiązanie BZ WBK pozwala także na wnioskowanie o kredyt gotówkowy lub limit odnawialny w rachunku osobistym.

BZ WBK jest jednym z pierwszych na rynku, ale nie jedynym bankiem, który oferuje aplikacje na tablety. Wcześniej zaprezentował je ING Bank Śląski, a kilka miesięcy temu także mBank. Z tym że ten ostatni ma rozwiązanie działające jedynie na urządzeniach z systemem Windows.

Czy to oznacza, że na rynku tworzy się nowy trend: produkcja specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne o większej przekątnej ekranu? Chyba nie. BZ WBK przekonuje, że aplikacja daje o wiele większe możliwości niż serwis internetowy w modelu RWD. Technologia ta pozwala na stworzenie strony, która sama dostosowuje się do rozmiaru urządzenia, na którym jest otwierana. Oczywiście obecnie ma swoje ograniczenia, jak choćby brak możliwości połączenia z takimi funkcjami jak płatności mobilne. Stąd uważam, że póki co RWD nie przyjmie się na smartfonach. Ale na tabletach już ma szanse, bo tu płatności mobilne nie są potrzebne a produkcja takich stron jest tańsza, niż aplikacji.

Poza tym warto wspomnieć o statystykach sprzedaży urządzeń mobilnych. A te mówią jasno, że sprzedaż tabletów nie rośnie tak szybko jak tzw. phabletów, pośrednich rozmiarowo między smartfonem a tabletem. Dziś to najszybciej rosnąca część rynku. Phablety mają wystarczająco duży wyświetlacz, by zastąpić tablet i są wystarczająco małe, by móc korzystać z nich jak ze smartfonów. W perspektywie czasu ten typ urządzeń mobilnych może zdominować rynek a wówczas znaczenie tabletów i aplikacji na nie przestanie odgrywać ważną rolę. Phablety działają bowiem na tym samym oprogramowaniu co smartfony.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies