Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Placówek bankowych jest już mniej niż 14 tys. Zatrudnienie w branży spada, ale nie w centralach

Ostatnio tak mała sieć bankowa w Polsce była w listopadzie 2012 roku

Z danych statystycznych Komisji Nadzoru Finansowego opublikowanych wczoraj wynika, że w czerwcu na polskim rynku było 13897 oddziałów, filii i przedstawicielstw banków. To ok. 130 mniej niż w maju oraz o ponad 230 mniej niż w czerwcu roku ubiegłego. Co ciekawe z analizy tabel statystycznych KNF-u wynika, że wcześniej ostatnim miesiącem, gdy liczba placówek bankowych była mniejsza niż 14 tys., był listopad 2012 r.

Przeczytajcie także: Kolejny bank ma kantor internetowy

Systematycznie spada także zatrudnienie w bankowości. W czerwcu w bankach pracowało 166,6 tys. osób. To o kilkaset mniej niż w maju i o prawie 4 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zwróćcie jednak uwagę, że zatrudnienie w centralach banków rośnie. Na koniec I półrocza przekraczało 77 tys. osób. To prawie tysiąc więcej niż w czerwcu 2016 r. Wychodzi na to, że zmniejszenie zatrudnienia w oddziałach niesie ze sobą konieczność zmiany wielu procesów, co skutkuje zwiększaniem zasobów ludzkich w centralach.

Przeczytajcie także: Trzecia instytucja wdrożyła Qlika

Wydaje mi się, że w najbliższym czasie wszystkie te trendy będą przyspieszać. Opublikowane wczoraj przez mBank dane świetnie pokazują, gdzie w najbliższym czasie koncentrować się będzie obsługa klientów. Lipiec tego roku był pierwszym w historii mBanku miesiącem, w którym liczba logowań z urządzeń mobilnych przekroczyła liczbę logowań z komputerów. Klienci coraz więcej spraw w kontakcie z bankiem chcą załatwiać samodzielnie za pośrednictwem smartfona. Rola oddziałów zmniejsza się, a rośnie znaczenie aplikacji mobilnych, których rozwój wymaga coraz więcej nakładów finansowych i ludzkich.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: BANKI

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies