Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dobra decyzja KNF. Spółka Fenige dostała licencję instytucji płatniczej

To kolejna w ostatnim czasie firma, której nadzór zezwolił na działanie w takim charakterze

Komisja Nadzoru Finansowego na wczorajszym posiedzeniu udzieliła zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej spółce Fenige. Licencja obejmuje m.in. pozwolenie na prowadzenie rachunków płatniczych oraz dokonywanie wpłat i wypłat w ich ciężar, obsługę przelewów, przekazów pieniężnych itd.

Przeczytajcie także: Koniec Monedo Pay na polskim rynku

Fenige to startup, którego podstawową usługą są przelewy P2P z karty na kartę. Obecnie dzięki niej i za pośrednictwem strony internetowej Fenige lub aplikacji Wallet Masterpass firmy uPaid można przelewać pieniądze z dowolnej karty Mastercard na inną kartę tej organizacji. Fenige deklaruje, że transakcja zostanie rozliczona w 30 minut, jeśli odbiorca ma plastik wydany przez Alior, Bank Pocztowy, BZ WBK, Raiffeisen Polbank, Idea Bank, mBank i Pekao. Spółka zastrzega jednocześnie, że nie wszystkie banki obsługują przelewy z karty na kartę.

Koszt takiego przelewu to 1,3 proc. min. 50 groszy, gdy obie karty biorące udział w operacji są wydane przez bank z Polski. Gdy jedna z nich wydana jest przez instytucję zagraniczną, prowizja wynosi 2,5 proc. min. 1 zł. Obecnie obowiązujące limity dla transferów krajowych to 500 zł dziennie i 4,4 tys. zł miesięcznie a dla zagranicznych odpowiednio 300 zł i 2,2 tys. zł.

Przeczytajcie także: Paymax ma mPOS-a zbliżeniowego

Fenige to firma znana już dość dobrze w Polsce m.in. dzięki temu, że znalazła się w finale drugiej edycji programu dla startupów "Let's Fintech with PKO BP". Jeżeli zaś chodzi o KNF, to mam wrażenie, że ostatnio instytucja ta nieco złagodziła swoje wymagania wobec spółek ubiegających się o licencję KIP. Przypomnę, że niedawno zezwolenia na prowadzenie działalności w takim charakterze otrzymało kilka firm walczących o to bezskutecznie przez kilka wcześniejszych lat. Mam na myśli choćby mPay czy SkyCash. Być może to sygnał, że KNF nie tylko słowem, ale i czynem chce wspierać polską branżę fintech.

Fot. SkyCash

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KNF, P2P, KIP, FENIGE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies