Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Podatek VAT w obsłudze kart płatniczych: Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Część tzw. usług pomocniczych związanych z rozliczaniem transakcji kartami nadal będzie zwolniona z podatku

Ubiegłoroczna zmiana ustawy o VAT, której niektóre przepisy weszły w życie 1 lipca tego roku, to wciąż wielka niewiadoma dla organizacji płatniczych, banków i agentów rozliczeniowych (operatorów terminali POS). Nowelizacja wniosła bowiem dużo zamieszania w sposób obliczania podatku VAT od tzw. usług pomocniczych, świadczonych i kupowanych przez wymienione instytucje. Okazuje się, że niektóre z nich nadal będą nieopodatkowane, o czym donosi dzisiejsza Rzeczpospolita.

Przeczytajcie także: W tych kantorach już zapłacicie kartą

Jak pisze gazeta, Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną w sprawie rozliczania usług pomocniczych, w której wyjaśnia niektóre wątpliwości związane ze zmianą przepisów o VAT. Interpretacja dotyczy kompleksowej obsługi transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart bankowych. Chodzi np. o autoryzację i przetwarzanie transakcji.

Przeczytajcie także: Rośnie ruch przed wpłatomatami

O tym, czy tego rodzaju czynności są opodatkowane czy nie, decydować ma jeden z punktów artykułu 43 ustawy. Zdaniem Ministerstwa Finansów na jego podstawie zwolnione z podatku mają być takie czynności jak autoryzacja płatności polegająca na weryfikacji transakcji oraz karty użytkownika, sprawdzanie salda na koncie posiadacza karty, przetwarzanie płatności w tym udostępnianie danych niezbędnych do ustalenia wynagrodzenia poszczególnych uczestników procesu płatniczego. Natomiast opodatkowane mają być czynności administracyjne i techniczne, jak np. sporządzanie wszelkiego rodzaju raportów okresowych czy usługi szkoleniowe oferowane przez organizacje płatnicze.

Źródło: Rzeczpospolita

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies