Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kościół anglikański zamienia tace na terminale zbliżeniowe. We wszystkich diecezjach

Już tego lata płatności bezstykowe w niedzielne msze będą przyjmowane w czterdziestu świątyniach w Wielkiej Brytanii. W przyszłym roku terminale mają trafić do każdej diecezji

W angielskich kościołach rusza program pilotażowy, w którym tradycyjne tace do zbierania datków zostaną zastąpione mPOS-ami, czyli mobilnymi terminalami zbliżeniowymi – donosi dzisiejszy Financial Times. Już tego lata w trakcie niedzielnych mszy datek w wysokości do 30 funtów będzie można złożyć kartą lub smartfonem zbliżeniowo w 40 świątyniach. W przyszłym roku terminale mają trafić do wszystkich diecezji. Terminale znajdą się także w zakrystiach, bowiem jak twierdzi dziennik "wierni często zapominają dać na tacę, gdy proszą o chrzest czy udzielenie ślubu".

Przeczytajcie także: 80 mln funtów rocznie tracą organizacje charytatywne

FT przywołuje badania, które wskazują na rosnącą popularność transakcji zbliżeniowych w Wielkiej Brytanii oraz na fakt, że jedna trzecia osób korzystających z takiej formy płatności nosi ze sobą mniej gotówki. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii organizacje charytatywne otrzymują rocznie nawet 80 mln funtów mniej datków ze względu na to, że przyjmują tyko gotówkę. Z badań wynika, że czterech na dziesięciu Brytyjczyków przyznaje, iż ze względu na rosnącą popularność płatności elektronicznych nosi przy sobie zdecydowanie mniej monet i banknotów niż jeszcze trzy lata temu.

Wymiana tac na terminale jest możliwa, bo jak pisze FT, w kwietniu znowelizowano przepisy i płatności zbliżeniowe zostały uwzględnione w systemie drobnych darowizn, w przypadku których kościoły i organizacje charytatywne mogą otrzymywać datki w tej formie do kwoty 20 funtów, a donatorzy mogą je sobie odpisać od podatku bez dodatkowych formalności.

Przeczytajcie także: Dobry start programu terminalizacji administracji

Kościół anglikański zamierza też wykorzystać skalę swojej nowej sieci akceptacji w negocjacjach z agentami rozliczeniowymi. Obecnie koszty obsługi terminali w parafiach, które już przyjmują płatności kartą, często pochłaniają znaczną część tego, co udało się zebrać. Instytucja zapowiedziała, że renegocjuje umowy.

Jeśli chodzi o urządzenia, w których można by składać takie bezgotówkowe datki, to wcale nie muszą one wyglądać jak tradycyjny terminal. W ubiegłym roku Cashless informował, że firma Ingenico zaprezentowała w Warszawie swoje nowe rozwiązanie, nazwane Donation Box. To terminal płatniczy akceptujący płatności zbliżeniowe, wyglądem przypominający puszkę na datki. Został stworzony po to, by ułatwić zbiórki na cele charytatywne.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies