Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
80 mln funtów rocznie. Tyle tracą brytyjskie organizacje charytatywne, bo nie korzystają z terminali

Pierwsze próby zastosowania urządzeń do bezgotówkowych zbiórek datków pokazują, że organizacje charytatywne też muszą przygotować się na zmieniające się zwyczaje płatnicze w społeczeństwach

W sierpniu 2016 r. brytyjski wydawca kart Barclaycard, spółka należąca do grupy kapitałowej Barclays, uruchomiła program pilotażowy, w którym jedenastu organizacjom charytatywnym udostępniła puszki z terminalami obsługującym płatności bezstykowe. Za pomocą tych urządzeń można wpłacać datki za pomocą kart. Jak informuje serwis Finextra, pilotaż pokazał, że ludzie chętnie używają plastików, by wesprzeć organizacje charytatywne, a terminale mogą wkrótce zastąpić tradycyjne sposoby zbiórki pieniędzy.

Przeczytajcie także: Na WOŚP wpłacicie zbliżeniowo w 300 terminalach

Terminale kartowe w postaci puszek nosili wolontariusze, ale były także wystawiane przy kasach w sklepach. Urządzenia zaprojektowano w taki sposób, by przyjmowały datki wpłacane za pomocą bezstykowych kart (także z podaniem PIN) oraz smartfonów i wszelkiego rodzaju opasek i zegarków. W trakcie krótkiego pilotażu udało się zebrać ponad 20 tys. funtów. Odnotowano nawet jedną wpłatę w wysokości 1 tys. funtów.

Cytowana w informacji prasowej przedstawicielka firmy Barclaycard Payment Solutions powiedziała, że organizacje charytatywne uczestniczące w programie chwaliły urządzenia jako łatwe w obsłudze, dające się wykorzystać w różnych sytuacjach oraz bezpieczne dla wolontariuszy, co nie było takie oczywiste w przypadku zbierania gotówki.

Przeczytajcie także: Harcerze będą zbierać datki zbliżeniowo

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii organizacje charytatywne otrzymują rocznie nawet 80 mln funtów mniej datków ze względu na to, że przyjmują tyko gotówkę. Z badań wynika, że czterech na dziesięciu Brytyjczyków przyznaje, iż ze względu na rosnącą popularność płatności elektronicznych nosi przy sobie zdecydowanie mniej monet i banknotów niż jeszcze trzy lata temu.

W Polsce puszki do datków z terminalami kartowymi wykorzystywane były między innymi przez ZHP i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na przykład podczas ostatniej edycji finału WOŚP dzięki współpracy Mastercarda i Pekao wolontariusze byli wyposażeni w 300 terminali. Można ich było spotkać w 70 miastach. Były to jednak tradycyjne urządzenia w wersji mobilnej. Natomiast terminal skonstruowany specjalnie w celu zbierania datków niedawno zaprezentował w Warszawie producent Ingenico. Na razie nie był jeszcze wykorzystywany na polskiej ziemi. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies