Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sukces polskiego startupu z branży fintech. W londyńskiej piaskownicy wystartowała spółka Billon

Firma mogła rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii dzięki udziałowi w programie dla startupów zorganizowanym przez brytyjskiego regulatora

Pamiętacie polską spółkę Billon? O jej pomyśle na płatności mobilne oraz transakcje w świecie e-commerce na Cashless mogliście przeczytać wielokrotnie. Zajrzyjcie na przykład tutaj. W tym miejscu przypomnę tylko, że Billon pozwala na zamianę prawdziwych pieniędzy na cyfrowy odpowiednik. Działa dzięki aplikacji na smartfonie lub komputerze. Na wskazane w niej konto przelewacie pieniądze, które są zamieniane na pieniądze elektroniczne, i płacicie nimi wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Przeczytajcie także: Alior i BPH już po fuzji operacyjnej

Inicjacja transakcji odbywać się może na różne sposoby, np. poprzez stuknięcie telefonem o telefon odbiorcy płatności albo poprzez podanie sprzedawcy swojego loginu. Płatność jest natychmiastowa oraz bezkosztowa. Niewielkie prowizje pojawiają się dopiero przy zamianie gotówki cyfrowej na prawdziwą. Transfer takiej cyfrowej waluty pomiędzy użytkownikami odbywa się z pominięciem banków.

W Polsce Billon z mniejszym lub większym powodzeniem działa od 2015 r. W Wielkiej Brytanii system udało się uruchomić 14 marca w ramach "piaskownicy FCA" czyli rodzaju nadzorowanego przez brytyjskiego regulatora inkubatora dla startupów chcących wypróbować proponowane przez siebie rozwiązania. Billon jest jak na razie jedyną firmą z Polski, której udało się do tej "piaskownicy" dostać.

Przeczytajcie także: Billon wreszcie wystartował

W lutym 2016 r. do brytyjskiego nadzorcy wpłynęło 69 aplikacji od firm, które chciały spróbować swoich sił na prawdziwym rynku, ale w mikroskali pod okiem regulatora. 24 z nich zostały dopuszczone do udziału w programie, z czego 19 rozpoczęło już testy. Wśród nich jest też Billon. W Polsce Billon współpracuje z dwoma bankami, czyli Aliorem i Plus Bankiem oraz ze spółką eCard, jako agentem rozliczeniowym.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies