Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Transakcji w internecie jest już więcej niż w bankomatach. NBP opublikował ciekawe dane na temat Blika

III kwartał ubiegłego roku był pierwszym, gdy użytkownicy systemu częściej płacili przy jego pomocy w sieci niż podejmowali gotówkę z bankomatów

Narodowy Bank Polski opublikował dziś informację o rozliczeniach pieniężnych i rozrachunkach międzybankowych w III kw. ubiegłego roku. Znaleźć tam można wiele ciekawych danych na temat takich systemów jak Express Elixir (większość z nich opisałem już wcześniej), Blue Cash (o nim napiszę wkrótce) i Bliku. W przypadku tego ostatniego dane są szczególnie interesujące za sprawą zmiany struktury transakcji.

Przeczytajcie także: Android Pay w Nest Banku już w marcu

Jak się okazuje NBP potwierdził słowa przedstawicieli spółki zarządzającej Blikiem, iż III kw. ubiegłego roku był pierwszym w historii systemu, gdy transakcji w środowisku e-commerce było więcej niż w bankomatach. W okresie od lipca do września użytkownicy Blika zapłacili nim w internecie 929 tys. razy. To 41,7 proc. wszystkich transakcji dokonanych Blikiem w III kw. Tym samym wypłaty bankomatowe spadły na pozycję drugą z udziałem 41,1 proc. Było ich 916 tys.

Co interesujące w okresie od lipca do września, w porównaniu do II kw. ubiegłego roku, wzrósł udział transakcji w terminalach POS, z 7,4 proc. do 15 proc. W III kw. było ich prawie 335 tys. Zmniejszył się natomiast udział przelewów na numer telefonu (P2P) z 2,4 proc. do 2,2 proc. W okresie od lipca do września wykonano ich 48,9 tys.

Przeczytajcie także: Ciekawa promocja płatności w Aliorze

Łącznie w III kw. blikowcy wykonali 2,2 mln transakcji na kwotę 453,7 mln zł. Dla porównania w II kw. transakcji było 1,3 mln o wartości 268,8 mln zł a w III kw. 2015 roku – 0,4 mln na kwotę 113,1 mln zł. We wrześniu Blik miał 2,2 mln użytkowników i był akceptowany w 158,9 tys. stacjonarnych punktów handlowo-usługowych na 169 tys. terminali. Można nim był płacić w 38,5 tys. sklepów internetowych oraz wypłacać gotówkę z 15,4 tys. bankomatów.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies